67 yıldır yayın hayatına devam eden ve farklı dillere çevrilen Monthly Review dergisi artık Kitap Kurdu’nda.

Monthly Review Türkçe olarak daha önce 41 sayı yayınlanmıştı.  Bu sayisi  “Monthly Review Türkiye: Sınıf, Çalışma ve İdeoloji”

Monthly Review Türkiye. Zor günlerden geçerken bugünü ve yarını anlama, açıklama ve değiştirme için kuramsal tartışmalara belki de her zamankinden daha çok ihtiyacımız var.

Monthly Review, sadece bir dergi değil, aynı zamanda 20’nci yüzyıl Batı Marksizminin içinde yer alan önemli bir okuldur. Soğuk harple yaşıttır. Amerika Birleşik Devletleri’nde Marksistler, sosyalistler üniversitelerden, medyadan, sinemadan tasfiye edilirken çıkmaya başlaması anlamlıdır.

Marksist iktisadın Batı dünyasında önde gelen temsilcilerinden biri olan Paul Sweezy ve arkadaşlarının editörlükleri altında dergi, yarım yüzyılı aşkın bir zaman dilimi boyunca Batı Marksistlerinin bir buluşma ve tartışma platformu olmuştur. 67 yıllık koleksiyonu, Marksist düşüncenin gücünü, kapsamını, çeşitliliğini, gelişimini ortaya koyan bir hazine olarak görülmelidir.

Monthly Review bir “sosyalist dergi” olarak yayına başlamıştır. ABD’nin “liberal” çevrelerinde moda olan Sovyet-karşıtlığından itinayla uzak durmuş; aynı zamanda gerçek sosyalizmin sorunlarının açıkça, samimiyetle tartışıldığı bir ortam da oluşturmuştur.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here