Metin Göktepe, ölümünün 22. yılında Antalya’da anıldı. Çağdaş Gazeteciler Derneği Akdeniz Şubesi’nin çağrısıyla, Emek ve Demokrasi güçleri Attalos Meydanı’nda bir araya geldi.

Saygı duruşuyla başlayan açıklama da sık sık ” Metinler Ölmez”, ” Özgür Basın Susturulamaz” sloganları atıldı.

Basın açıklamasını okuyan Mahir Doğan, “Metin Göktepe halkın haber alma hakkını savunan, işçi ve emekçilerin, ezilenlerin seslerinin duyurulmasını ilke edinmiş bir gazeteciydi. Onun gibi bu değerlere sahip pek çok gazeteci öldürüldü, hapishanelere kondu, mesleklerinden edildi. Buna rağmen yine pek çoğu, Metin Göktepe’nin yolunu benimseyerek halkın ve gerçeklerin yanında gazetecilik yapmaya devam ediyor.” dedi.

“Katledilişinin üzerinden geçen 22 yıl, gazetecilik mesleğinin ne duruma düşürülmeye çalışıldığını açıkça göstermektedir.” diyen Mahir Doğan, “Bugün iktidarın yandaşı olmak yerine mesleğin onuruyla gazetecilik yapmak isteyen 139 gazeteci cezaevindedir. Aralarında gazetecilerin de olduğu binlerce kişi, sosyal medya paylaşımları nedeniyle yargılanmaktadır. AKP iktidarına biat etmeyengazeteler, yazı işleri müdürleri hapis tehditleriyle korkutulurken, gazeteler ve TV kanalları büyük para cezalarıyla sindirilmek isteniyor. Tek suçları ise AKP iktidarının duymak istemediği doğruları halka ulaştırmak.” şeklinde konuştu.

DEĞERLİ BASIN EMEKÇİLERİ, SEVGİLİ DOSTLAR

Evrensel Gazetesi muhabiri Metin Göktepe, 8 Ocak 1996’da haber takibi yaparken gözaltına alınarak Eyüp Kapalı Spor Salonu’na götürüldü. Tanıkların ifadesinde ona “Getirin o gazeteciye özel muamele yapalım”diyen polisler tarafından işkenceyle katledildi.

Dönemin içişleri bakanının “Duvardan düşerek ölmüş” dediği Göktepe’nin vücudundaki yaralar öyle söylemiyordu. Başta duyarlı meslektaşlarıve aydınlar ve duyarlı yurttaşların yoğun baskısı üzerine dönemin iktidar partisi, Göktepe’nin gözaltında dövülerek öldürüldüğünü itiraf etti. Katilleri hakkında açılan davada, şehirden şehre gezdirilen yargılama kamuoyunun gözünden kaçırmak istendi. Fakat adalet arayanlar yılmadan, görülen her duruşmaya kitlesel bir katılım sağlayarak katillerin azda olsa ceza almasını sağladılar.

Metin’i öldüren polislerden 5’i, bir buçuk yıl cezaevinde yatıp çıktı.

Türkiye’de öldürülen diğer gazeteciler bu kadar şanslı da değildi! Sabahattin Ali, Uğur Mumcu, Musa Anter, Hırant Dink gibi katledilen 79 gazeteci arasında, katilleri yargı önünde ceza almış olanların sayısı bir elin parmaklarını geçmedi!

Metin Göktepe halkın haber alma hakkını savunan, işçi ve emekçilerin, ezilenlerin seslerinin duyurulmasını ilke edinmiş bir gazeteciydi. Onun gibi bu değerlere sahip pek çok gazeteci öldürüldü, hapishanelere kondu, mesleklerinden edildi. Buna rağmen yine pek çoğu, Metin Göktepe’nin yolunu benimseyerek halkın ve gerçeklerin yanında gazetecilik yapmaya devam ediyor.

Katledilişinin üzerinden geçen 22 yıl, gazetecilik mesleğinin ne duruma düşürülmeye çalışıldığını açıkça göstermektedir. Bugün iktidarın yandaşı olmak yerine mesleğin onuruyla gazetecilik yapmak isteyen 139 gazeteci cezaevindedir. Aralarında gazetecilerin de olduğu binlerce kişi, sosyal medya paylaşımları nedeniyle yargılanmaktadır. AKP iktidarına biat etmeyengazeteler, yazı işleri müdürleri hapis tehditleriyle korkutulurken, gazeteler ve TV kanalları büyük para cezalarıyla sindirilmek isteniyor. Tek suçları ise AKP iktidarının duymak istemediği doğruları halka ulaştırmak.

Metin Göktepe, mesleğimizin en önemli simgelerinden biri olmaya devam ediyor. Bizler her 8 Ocak’ta onun hafızalarımızdaki yerini tazeliyoruz. Metin Göktepe’nin şahsında öldürülen diğer gazetecileri saygıyla anıyor, onların yolundan yürümeye devam ettiğimizi bir kez daha ilan ediyoruz.

Bu yürek hiç susmayacak!

Çağdaş Gazeteciler Derneği
Antalya Şubesi

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here