Çağdaş Gazeteciler Derneği Antalya Şubesi, 10 Aralık Çalışan Gazeteciler Günü dolayısı ile yazılı bir açıklama yaptı

Mesleğe sahip çıkma ve örgütlenme çağrısı

Gazetecilerin sosyal güvencesi 212 sayılı yasanın kabul edildiği tarih olan 10 Ocak (1961), her yıl Çalışan Gazeteciler Günü olarak anılır. Ancak gazeteciler on yıllardır bu günü kutlamayı reddetmektedir.

Dönemin basın emekçilerinin kararlı ve özverili mücadelesi neticesinde tanınan haklar bugün neredeyse tamamen ortadan kaldırılmıştır. Kabulünün üzerinden geçen 58 yılda 212 sayılı yasa (bugünkü 5953 sayılı Basın İş Kanunu), kuşa çevrilmiştir.

Türkiye’nin en örgütsüz ve sosyal haklardan en mahrum sektörleri arasında başı çeken medya, çalışanlara kölelik koşullarını dayatmaktadır. İktidar ise patronlardan yana icraatlarıyla bu köle düzeninin yasal zeminini hazırlamaktadır. Gazeteciler, ağır bir tempoda sürdürdükleri çalışma hayatının sonunda 212 sayılı yasanın kendilerine tanıdığı yıpranma hakkını AKP iktidarı döneminde yitirmiştir. Medya kuruluşları, gazetecilerin fazla mesai, yıllık izin, kıdem tazminatı gibi temel haklarının dahi gasp edildiği yerlere dönüşmüştür.

Türkiye’nin AKP’li yılları; gazeteciler, yazarlar, aydınlar için baskıcı, sansürlü bir dönemin adıdır. Bu dönemde Türkiye tutuklu gazeteci sayısında dünya liderliğine oynamaktadır.

En basit eleştiri, yorum ve haberler bile sadece gazetecilerin değil, sosyal medya üzerinden paylaşım yapan vatandaşların dahi ağır cezalar almalarına neden olmaktadır.

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı, gazetecileri açıktan suçlamakta, yargıyı yönlendirebilmekte ve işten atılmaları için talimatlar verebilmektedir. Ülkemizde medya kurumlarının ezici çoğunluğu artık iktidarın denetimine sokulmuştur. Hala kitap, gazete ve dergiler yasaklanabilmektedir.

Bu şartlar altında 10 Ocak için yapılacak en iyi şey, basın emekçilerine örgütlenme çağrısı yapmaktır. Unutulmamalıdır ki iktidarların hak gasplarında elini kolaylaştıran en önemli husus, gazetecilerin örgütsüzlüğüdür.

10 Ocak nedeniyle bir kez daha, haksız ve hukuksuz şekilde tutuklu bulunan tüm meslektaşlarımızın ve düşünce suçlularının derhal serbest bırakılması talebimizi yineliyoruz.

Yanı sıra güvencesiz çalıştırmanın yasaklanması, sendikal örgütlenmenin önündeki fiili engellerin kaldırılması ve gazetecilerin gasp edilen haklarının geri verilmesi de taleplerimiz arasındadır. İktidarı, düşünce ve ifade özgürlüğüne ve örgütlenme hakkına saygılı olmaya, bunun gereğini yerine getirmeye davet ediyoruz.

Tüm gazetecileri, mesleğin onuruna ve sosyal haklarına sahip çıkmaya, düşünce ve ifade özgürlüğünü savunmaya çağırıyor, ÇGD’de ve basın iş kolundaki sendikalarda örgütlenmeye davet ediyoruz.

Çağdaş Gazeteciler Derneği
Antalya Şubesi

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here