Antalya Birleşik Haziran Hareketi ‘Hayırı çoğaltmak’ için buluştu. Moderatörlüğünü Prof. Dr. Nursel Şahin’in yaptığı, CHP Antalya milletvekili Niyazi Nefi Kara ve CHP eski milletvekili Gökhan Günaydın’ın katılımcısı olduğu panel Muratpaşa Belediyesi Değirmenönü Kültür ve Sanat Merkezi’nde gerçekleşti.

Açılış konuşmasını yapan Muratpaşa belediye başkanı Ümit Uysal konuşmasında “Ben devam edeyim mi etmeyeyim mi diyen bir sistem kendini oylatamaz. Bu anayasa paketiyle ilgili evet deme ihtimali olan kesimlere birebir ulaşmamız gerekir. Anayasa metni ortaya çıktığından beri Muratpaşa belediyesi olarak çalışmalara başladık ve toplumun çeşitli kesimleriyle toplantılar düzenledik. Bu toplamlarda evet verme eğiliminin çok fazla olduğunu gördük. Buna karşı bizler demokrasi ve hukuğun olmadığı yerde özgür bir memleket olamaz diyoruz. Türkiye’yi düşünürken tek adamı değil, geleceği de düşünmeliyiz” dedi.

Prof. Dr. Nursel Şahin “Bugün burada itiraz etmek için bir araya gelmiş bir topluluğuz. Bütün bu koşullar içinde nasıl davranmamız gerektiğini ve neden hayır dediğimizi birlikte konuşmak için toplandık” şeklinde sözlerini bitirdi.

CHP eski milletvekili Gökhan Günaydın “Uçurtmalar eğer yükselebiliyorsa rüzgara karşı durabildikleri için yükselebiliyordur. Biz de karşı durarak yükseleceğiz. Bugün herkes kendisine bir kurucu kaynak arıyor. AKP’nin kendisini Abdulhamit’e benzetmesinin temeli bundandır. Bu anayasayla birlikte 32- 33 yıl Erdoğan ve AKP rejimini bize dayatmaya çalışıyorlar, aynı Abdulhamit gibi. Oda 33 yıl iktidarını sürdürmüştü. Sevgili dostlar 7 Haziran bize başka bir Türkiye’nin mümkün olabileceğini gösterdi. Erdoğan’ın ilk istediği iktidarı kaybetme ihtimalinin azaltılması, kendisini ve ailesini hukuki cezadan muaf tutmak istemeseydi. Şimdi yapılması gereken barışı, özgürlüğü, demokrasiyi yeniden inşa edilmesidir. Hayır çıktığı durumda işimiz bitmeyecek, memleketimizi yeniden inşa etmeliyiz” dedi.

Anayasanın iktidarı koruyan bir metin olmadığını, halkı koruyan toplumsal bir sözleşme metni olduğunu ve bilmedikleri bir metnin altına nasıl imza attıklarını, kavgaları bütün halkın gördüğünü söyleyen CHP Antalya milletvekili Niyazi Nefi Kara, “Halk bütün bu zulümleri kabul ediyorsa evet diyecektir fakat halk artık yeter diyorsa ve karşı duruyorsa hayır diyecekt

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here