Çağdaş Gazeteciler Derneği (ÇGD) Akdeniz Şubesi’nin güncel mesleki ve toplumsal konuları

tartışmaya açmak amacıyla düzenlediği Gazeteci Evi Sohbetleri başlıklı etkinlikler dizisi başladı

ÇGD  “Gazeteci Evi Sohbetleri”nin ilk konuğu Türkiye ve Almanya’da uzun yıllar gazetecilik yapmış olan Birgün gazetesi yazarı Selami İnce, “Batıda ve Türkiye’de İktidar ve Medya İlişkisi/ Medya Sahipliği” başlıklı bir sunuş yaptı.

Selami İnce, konuşmasında ilk olarak, hakkında çıkacak bir haberin yayınını bekletmeleri için Bild gazetesi yöneticilerini telefonla aradığı için istifa eden eski cumhurbaşkanı Christian Wulff örneği ile Türkiye’deki Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile Habertürk televizyonu yöneticisi Fatih Saraç arasındaki telefon tapeleri ile ortaya çıkan “Alo Fatih” skandalı arasındaki farkları hatırlattı.

Almanya örneği
Bu farkın her iki ülkedeki medyanın sahiplik yapısı ile doğrudan ilgili olduğunu belirten Selami İnce Türkiye gibi medya sahiplerinin siyasal iktidara bağımlı olduğu ülkelerde başbakanların gazete ve televizyonların genel yayın yönetmeni gibi hareket edebildiklerini söyledi. Almanya’daki gazetelerin medya dışında yatırımları bulunmadığını Türkiye’dekilerin ise az ya da çok siyasal iktidara ekonomik olarak bağımlı olduğuna dikkat çeken Selami İnce, “Bild gazetesi, 6 milyonu bulan satış ve yüksek reklam gelirlerinin ekonomik gücü sayesinde korkmadan Alman Cumhurbaşkanı’nı eleştirebiliyor” dedi.

Geçmişi unutmayın
Türkiye’de her dönemde siyasal iktidarların gazete ve televizyonların yayınlarında iktidardaki hükümetin politikalarının belirleyici olduğunu kaydeden Selami İnce, “Bugün AKP iktidarının “Alo Fatih” hattından medyaya müdahalesini eleştirmeliyiz ama 1990’larda Tansu Çiller, Mesut Yılmaz ve diğerlerinin benzer müdahalelerini de unutmamalıyız” diye konuştu. Türkiye’deki medya yayınlarının içeriklerinin Almanya’dakilere göre daha milliyetçi, cinsiyetçi ve ötekileştirici olduğunu belirten Selami İnce ayrıca Almanya’daki gazetecilerin mesleki ve sosyal haklar açısından Türkiye’den çok daha ileri durumda olduğunu kaydetti.

 Sonraki konuk Bülent Şık
ÇGD Gazeteci Evi sohbetlerinin bir sonraki konuğu Gıda Mühendisleri Odası Antalya Şubesi Başkanı ve Akdeniz Üniversitesi öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Bülent Şık olacak. Bülent Şık, 11 Mart Salı günü saat 18.00’de  “Antalya’da Gıda Güvenliği Sorunları” başlıklı bir sunuş yapacak.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here