Çoğunluğu biraz olsun gülümseten, bir nefes aldıran seçim sonuçları, doğası gereği yönetimi oluşturma sorununu getirdi. Dövüşmeye, boğuşmaya, küfürleşmeye alışık olan erkek meclise, HDP 32 kadın vekille girdi. Daha önce az da olsa kadın vekil vardı, ama erkekçe davranışlara engel olmak zordu. Şimdi toplam 96 kadın vekil, meclisi renklendirdi.

Kadının barışçıl diliyle, sevgi yoğunluğu yüreğiyle başa çıkmak, akıllarına estiği gibi davranmak, erkek vekiller için biraz zorlaşacak. Topuk tıkırtısına alışacak, küfürleşirken, en azından birazcık düşünmeye çalışacak. Kadınları, listenin seçilemeyecek yerlerine yazarak kurtulamadıklarını görecekler. HDP’nin eşitlik ilkesi belki onlara da bulaşacak. Çünkü kötülük de güzellik de bulaşıcıdır.

Erkek meclisi kurabilmek için aslında az uğraşılmadı. Örneğin; Muş Millet Vekili, Muzaffer Çakar, kendi köyü olan, Karahasan Köyü’nde oy kullanmaya gelen kadınlara “Siz evinize gidin, sizin yerinize kocalarınız oyunuzu da kullanır” diye boşuna demedi. Seçim sandıklarının bulunduğu Okulun bahçesinde zırhlı araçlar boşuna beklemedi. Bütün bunları yaptıran, eşitlik, özgürlük, halkların birlikte barış içinde yaşaması ve en önemlisi de yönetimde kadınların da olması korkusuydu.

Şimdi de “Erken seçim” umuduna sarıldılar. Benzetmede hata olmaz. “Yenilen pehlivan güreşe doymaz” derler. Halk size söyleyeceğini söyledi, seçim bu, “Anlamadıysanız bir daha söyleyeyim” demeye benzemez. Her gün bir gün önceden daha yoksul olmaya mahkum ettiğiniz bu halk, sizin oyuncağınız değil. Egolarınızın, doymaz hırslarınızın hizmetçisi hiç değil. Unutmayın ki sıkışınca sizin de söylediğiniz gibi “En büyük halktır.” Halk, sizi hizmet etsin diye seçer, başında tokmak olsun diye değil.

Sayın erkek vekiller, umudum odur ki, kadın vekillerin gözü hepinizin üstünde olacak. Sizler de öfkelenince sandalye fırlatmak yerine, içinizden ona kadar saymayı öğreneceksiniz. Çünkü kadının olduğu yerde barış, sevgi, eşitlik, özgürlük yeşerir. Bu meclis, sizi bile yeşertecektir. Şimdiden topuk tıkırtısına alışın, gelecek seçimde, kadın vekil sayısı size eşit olacak. Çünkü bu ülke nüfusunun yarısı kadın. Kadınlar, karar organlarında sizin sayınız kadar oluncaya dek mücadele edecek. Artık “Öküzün ektiğini yiyen yok.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here