Maraş Katliamının 39. Yıl dönümünde bir açıklama yapan Özgürlük ve Dayanışma Partisi (ÖDP) Antalya İl Başkanı Fatma Kayaoğlu, “Maraş`ta, Çorum`da, Sivas`ta gerçekleşen katliamların hesabını sormak, dünle hesaplaşmak ancak onun izinde gelişen bugünkü iktidar ve düzenle hesaplaşmaktan geçiyor.” dedi.
23 Aralık 2017 Cumartesi  saat:15.00’da ÖDP Antalya İl binasında “Maraş Maraş” kitabının yazarı Faruk Demirel ile yapacakları söyleşi ve “Maraş Katliamı Belgeseli” gösterimine tüm Antalya’lıları davet eden Kayaoğlu, “Maraş`ı unutmayacağız, unutturmayacağız” şeklinde konuştu.

Maraş`ı unutmayacağız, unutturmayacağız

Maraş Katliamının 39. yılındayız. 39 yıldır Maraş Katliamının gerçek sorumluları korunuyor. Katliamı unutturmamak için yapılacak olan eylemler yasaklanmaya devam ediyor. Pek çok başka konuda olduğu gibi, tarih çarpıtılarak gerçek sorumlular gizlenmeye, aklanmaya çalışılıyor.

Maraş`ta yaşananlar, ‘kandırılmış sağcı ve solcu masum gençlerin` kışkırtılması olarak gösterilmeye çalışılıyor. Doğrudan faşist-gerici güçler eliyle, kontr-gerilla marifetiyle gerçekleştirilen insanlık dışı katliamda gericiler-faşistler kendi tarihsel paylarının üzerini kapatmaya çalışıyorlar.

Maraş Katliamı, ülkeyi bir kan gölüne çevirerek emekçi halkın yükselen mücadelesini durdurmak isteyen emperyalizme bağımlı egemen güçlerin gerici-faşist güçler eliyle bir mezhep çatışmasıyla iç savaşı derinleştirmek amacıyla gerçekleştirildi. Maraş katliamı büyük acılara neden olmuştur. Maraş Katliamı ile başlayan süreç Türkiye‘yi 12 Eylül açık faşizmine taşıyan sürecin başlangıcı. Katliam Türkiye‘de iç savaşı derinleştirmiş, 13 ilde sıkıyönetim ilan edilmesine sebebiyet vermiştir. Gerçek olan budur.

Türkiye’nin bu katliamlarla hesaplaşmadan ülkenin gerçek anlamda demokratikleşmesi mümkün değildir. Bugün Maraş‘ı hatırlamak, ülkemizin sürüklendiği karanlığa karşı durmak, yeni Maraşlar yaratmak isteyenlere karşı, barış, kardeşlik ve bir arada yaşamı savunmaktır.
Maraş`ta, Çorum`da, Sivas`ta gerçekleşen katliamların hesabını sormak, dünle hesaplaşmak ancak onun izinde gelişen bugünkü iktidar ve düzenle hesaplaşmaktan geçiyor.

Maraş`ı unutmayacağız, unutturmayacağız.

Fatma Kayaoğlu
ÖDP Antalya İl Başkanı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here