Yüzlerce Antalyalı “Maraş katliamını unutmadık” diyerek bir araya geldi.

“Alevi Bektaşi Federasyonu Antalya Bileşenleri”nin çağrısıyla bir araya gelen Antalyal Emek ve Demokrasi Güçleri Kapalı Yol Halk Bankası önünden Attolos meydanına bir yürüyüş gerçekleştirdi. Yürüyüş sırasında sık sık “Dün Maraş’ta bugün Sivas’ta çözüm faşizme karşı savaşta”, ”Faşizme karşı omuz omuza” sloganları atan kitle yoğun yağmura rağmen yürüdü.

Attalos meydanında yapılan basın açıklamasını Pir Sultan Abdal Kültür Derneği yöneticisi Olcay Şimşek okudu.Şimşek, “Maraşın acısı tıpkı Çorum, Sivas, Dersim gibi olanca tazeliğiyle yüreğimizde kanayıp duruyor. Kanıyor çünki, katliamda kaybettiğimiz canlarımızı anmamıza dahi izin verilmiyor.”,”TBMM Darbeleri araştırma komisyonu Maraş katliamını niye örtbas etmiştir..,komisyon Maraş katliamı için özel bir başlık bile açılmaya ihtiyaç duyulmamış, katliam sadece ve sadece 163 satırla anlatılmıştır…Bizler, kaç yıl geçerse geçsin Maraş’ta kaybettiğimiz canlarımız için adalet arayacağız ve bu karanlığı aydınlatıncaya kadar çaba harcayacağız” dedi

Olcay Şimşek, derin devlet ve sivil faşistlerin ittifakı ile gerçekleştirilen Maraş Katliamı’nın üzerinden 34 yıl geçtiğini hatırlattı. Şimşek, “Aradan geçen 34 yıl, yüreklerimizde hissettiğimiz toplumsal acının hafiflemesi, Alevilerin toplumsal belleğindeki derin yaraların silinmesi için uzun bir süre sayılabilir. Her Aralık ayında sanki annelerimizin rahimleri bir kez daha deşiliyor, göğüsleri kesiliyor, yaşlı dedelerimiz, ninelerimiz, analarımız baltayla doğranıyor, kurşunla delik deşik ediliyor. Çünkü Maraş’ın acısı tıpkı Çorum, Sivas, Dersim katliamları gibi olanca tazeliğiyle yüreğimizde duruyor” dedi.

AKP’nin, “darbelerle hesaplaşma” söylemini 28 Şubat’a indirgediğini kaydeden Şimşek, Maraş, Çorum, Sivas ve Dersim katliamlarının, on binlerce faili meçhul cinayetin, binlerce yargısız infazın hesabını sorulmadığını, sorumlularının yargılanmadığını belirtti.

Şimşek, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Gerçekleri gizliyorsunuz. Maraş ve benzeri katliamların zihni altyapısını hazırlayan ve Alevileri ötekileştiren anlayışların, örnek aldığınızı söylediğiniz Ebusuut fetvalarıyla şekillendiğini dikkatlerimizden kaçıramazsınız. Maraş vahşetinin içinden Ebusuu’lar, İdrisi Bitlis’ler çıkar..

Kaç yıl geçerse geçsin Maraş’ta kaybettiğimiz canlarımız için adalet arayacağız. Bu karanlık aydınlanıncaya kadar çaba harcayacağız. Çünkü bu ülkeye demokrasi, insan hak ve özgürlükleri gelecekse bunun yolunun Maraş’tan, Sivas’tan geçtiğine inanıyoruz.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here