Özgürlük ve Dayanışma Partisi (ÖDP) Antalya İl Başkanı Fatma Kayaoğlu, asgari ücret ile ilgili açıklama yaptı.

Açıklamasında asgari ücret belirlenirken ekonomik krizin yarattığı sonuçların dikkate alınması gerektiğini ifade eden Fatma Kayaoğlu, “Türkiye ekonomik krizden geçiyor. Kriz en çok emeğiyle geçinenlerin hayatını vuruyor. “6 Aralık’ta bu ülkede asgari ücret tespit komisyonu ilk toplantısını gerçekleştirdi. Asgari ücret bu ülkede emeğiyle geçinen herkesi, yani ülkedeki %1’lik sermaye sahipleri dışında %99 tüm halkı ilgilendirmektedir. Türkiye’yi oluşturan bu ülkenin emekçileri, yoksulları, işsizleri ve bu ülkenin çiftçileridir” dedi.

İnsanca yaşanabilecek bir ücret olmalı
Asgari ücretin insanca yaşanabilecek bir ücret olması gerektiğini belirten Fatma Kayaoğlu, “Krizin sorumlusu iktidar bir avuç sömürücünün, şirketlerin-patronların yanında saf tutuyor. Kendi lükslerinden hiçbir şey eksik etmeyip, maaşlarına zam üstüne zam yaparken emekçilere kemer sıkma dayatılıyor. Kemer sıkan hep emekçiler oluyor. Yeni vergi ve zamlarla emekçiden alıp patronları kurtarmaya çalışıyor” dedi.

Net 2800 Tl olmalı
İşçilerin işten atıldığını ve faturaların her geçen gün katlandığını ifade eden Kayaoğlu, “Hayat pahalılığı ve enflasyon emekçinin cebindeki üç kuruşu da alıyor. Böyle bir dönemde asgari ücret belirlenirken krizin yarattığı sonuçlar dikkate alınmalı, işçileri krizden koruyacak özel tedbirler alınmalıdır. Asgari ücret insanca yaşanabilecek bir ücret olmalıdır. Asgari ücret artışları hesaplanırken TÜFE endeksi değil, gıda fiyatlarının daha fazla ağırlığı bulunan yoksulların tüketim sepeti temel alınmalıdır. İşçilerin emekleri ile sağlanan refahtan işçilere pay verilmelidir. Asgari ücretten vergi alınmamalıdır. Yıl sonuna özgü ÖTV-KDV indirimleriyle yıl sonu enflasyonu düşük çıkarılarak çalışanların ve emeklilerinin maaş artışlarını manipüle etmekten vazgeçilmelidir. Bunun için DİSK’in önerdiği 2800 TL net asgari ücret talebi kabul edilmelidir” diye konuştu.

Asgari ücretten vergi alınmamalı
“Asgari ücretten vergi alınmamalıdır” diyen Fatma Kayaoğlu “Yıl sonuna özgü ÖTV-KDV indirimleriyle yıl sonu enflasyonu düşük çıkarılarak çalışanların ve emeklilerinin maaş artışlarını manipüle etmekten vazgeçilmelidir” dedi.

Bu Krizde BÖYLE YAŞANMAZ
Asgari Ücret İnsanca Yaşanabilecek Ücret Olsun

Türkiye ekonomik krizden geçiyor.

Kriz en çok emeğiyle geçinenlerin hayatını vuruyor!

Krizin sorumlusu iktidar bir avuç sömürücünün, şirketlerin-patronların yanında saf tutuyor! Kendi lükslerinden hiçbir şey eksik etmeyip, maaşlarına zam üstüne zam yaparken emekçilere kemer sıkma dayatılıyor!

Yeni vergi ve zamlarla emekçiden alıp patronları kurtarmaya çalışıyor.

İşçiler işten atılıyor! Faturalarımız her geçen gün katlanıyor.

Hayat pahalılığı ve enflasyon emekçinin cebindeki üç kuruşu da alıyor!

Böyle bir dönemde asgari ücret belirlenirken krizin yarattığı sonuçlar dikkate alınmalı, işçileri krizden koruyacak özel tedbirler alınmalıdır.

Asgari ücret insanca yaşanabilecek bir ücret olmalıdır!

Asgari ücret artışları hesaplanırken TÜFE endeksi değil, gıda fiyatlarının daha fazla ağırlığı bulunan yoksulların tüketim sepeti temel alınmalıdır. İşçilerin emekleri ile sağlanan refahtan işçilere pay verilmelidir. Asgari ücretten vergi alınmamalıdır. Yıl sonuna özgü ÖTV-KDV indirimleriyle yıl sonu enflasyonu düşük çıkarılarak çalışanların ve emeklilerinin maaş artışlarını manipüle etmekten vazgeçilmelidir.

Bunun için DİSK’in önerdiği 2800 TL net asgari ücret talebi kabul edilmelidir.

TALEPLER

–Asgari ücretin tespit edilmesindeki yöntem değişsin ve işçinin ailesini dikkate alan tespit yöntemi kabul edilsin. Asgari ücret, işçinin ve ailenin insanca yaşayabileceği bir ücret olsun.

–Asgari ücret net ücret olarak hesaplansın ve AGİ, asgari ücretin dışında bırakılsın. Ayrıca asgari ücret vergiden muaf tutulsun.

–Tespit komisyonundaki anti-demokratik yapı değiştirilsin ve diğer işçi konfederasyonları da komisyona dahil edilsin.

–Asgari ücret belirlenirken, uluslararası ilkelere, ulusal mevzuata ve TÜİK verilerine uyulsun. Enflasyon hesaplaması, ilk yüzde 20’lik gelir içinde olan ve sepeti ağırlıklı olarak gıdadan oluşan işçilere ve emekçilere uygun olacak şekilde gıda enflasyonu ağırlıklı veri kabul edilerek yapılsın.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here