Ama tüm bunlar Orman ve Su İşleri Bakanının umurunda değil çünkü o bakanlığının himayesinde olan orman ve suyu korumakla değil onları nasıl para çevireceğini ve satacağının derdinde.

 

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu Manavgat çayının arıtılması sonu elde edilecek suya Libya’nın yeni yönetiminin talip olduğunu kendilerinin de hazırlıklarını tamamladıklarını ve Manavgat sahilinden suyu teslim edebileceklerini belirtti*. Malum kendisi bakanlığının adı değişmeden önce Çevre ve Orman bakanıydı. Ama sorumlu olduğu ormanları çevreyi savunmak ve korumaktan çok doğayı ve çevreyi talan eden HES’leri savundu. Şimdide yine ülkemizin en önemli ihtiyacından biri olan sularımızın satılmasını savunuyor. Manavgat çayından elde edilecek suyun satışı aslında uzun yıllarda gündemde. Daha önce İsrail’e satışı gündeme gelmiş ama Gazze krizi yaşanınca gündemden düşmüştü. Şimdi Libya’ya satışıyla yeniden gündemde.

Libya’nın yeni yönetimiyle AKP hükümetinin arasının çok iyi olduğu biliniyor. Önce Kaddafi’nin elinden ödül alan, ona dostum diyen, NATO’nun Libya’da ne işi var diyen başbakan; ABD bastırınca anında çark etmiş ve NATO operasyonlarına destek vermişti. Hatta bir bakan Libyalı isyancılara parça parça para gönderdiklerini söyledi.  Malum Libya’ya demokrasi getirecekleri için açıkça desteklenen ve kendine Ulusal Geçiş Konseyi diyen isyancılar, NATO desteğiyle Kaddafi’yi linç ederek tasfiye edince hemen şeriat ilan etti. Şimdi bu yeni yönetim Manavgat’ın suyuna da talip olmuş bu yeni yönetimin en büyük destekçisi hükümetimizde hemen suyu veririz demiş.

AKP hükümetinin ülkemizdeki her kaynağı satma konusunda ki hızı hakikaten “takdire şayan”.  Aslında sularımızın ticarileştirilmesi uzun zamandır hızla hayata geçiriliyor. Bunlarda daha çok HES’ler eliyle yapılıyor. Daha öncede belirttik Karadeniz’den sonra en fazla HES Antalya’nın da içinde bulundu Batı Akdeniz hattında hayata geçiriliyor. Yapılan HES’lerin ülkemizin elektrik ihtiyacının çok az bir kısmını karşılayacağını artık herkes biliyor. Oysa ülkemizdeki kaçak elektrik kullanımı engellense yapılacak HES’lere bile ihtiyaç kalamayacak. Niyet başka olunca kaçak elektrik meselesi hiç dillendirilmiyor bile. Çünkü HES’leri yapanlar aynı zamanda suyun kullanım hakkını da almış oluyor. Yani hepimizin yaşaması için gerekli olan su artık birilerinin tekelinde olacak.

Belirtmek gerekir ki su sadece insanların yaşaması için değil tüm canlılar için olmazsa olmazdır. Hayvanlarda doğada suya muhtaçtır. Borulara hapsettiğiniz suyla doğanın ve hayvanların bağını kopardığınızda ekolojik sistemi de bozmuş oluyorsunuz. Doğayla bağı koparılan su sebebiyle iklimde de değişimine yol açacak. Suyun ticarileştirilmesiyle insanların suyu kullanımını engellenerek onların yerinden yurdundan olmasına sebep olunacak.

Ama tüm bunlar Orman ve Su İşleri Bakanının umurunda değil çünkü o bakanlığının himayesinde olan orman ve suyu korumakla değil onları nasıl para çevireceğini ve satacağının derdinde. Suların ticarileştirilmesine karşı HES’lere açılan her davaya sert tepki veriyor, HESçi şirketlere destek veriyor. AKP’de her türlü yasal düzenlemeyle HES yapımını garanti altına almaya çalışıyor. AKP’nin bu çabası boşuna değil. Hepimiz biliyoruz ki dünyada kullanılabilir su açısından ülkemiz şanslı bile sayılır. İşte bu durum dünya su tekellerinin iştahını kabartıyor. Bugün bahçelerimizi suladığımız hayvanlarımıza su sağladığımız yaşamak için kullandığımız sularımıza sahip çıkmazsak yarın çok geç olacak.  Bu nedenle başta bölgemizde yapılmak HES’ler başta olmak üzere Manavgat çayının satışına dur demek zorundayız. Bu sadece Antalya için değil ülkemiz içinde bir mücadele olacaktır. Su tüm canlıların ve doğanın olmazsa olmazıdır hepimizin geleceği için suyumuza sahip çıkalım.

*http://www.karasaban.net/manavgat-satiliyor/

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here