Büro Emekçileri Sendikası(BES), Türk Büro Sen ve Büro İş Sendikası üyeleri ödenmeyen fazla mesai ücretlerinin ödenmesi için iş bırakma eylemi gerçekleştirdi. Defterdarlık önünde yapılan basın açıklamasına defterdarlık çalışanları da destek verdi.

2014 İlklerin yılı oldu

Grup adına basın açıklaması yapan Türk Büro – Sen Antalya Şube Başkanı Yılmaz Danabaşoğulları, “Kamu çalışanları açısından 2014 yılı ilklerin yaşandığı bir yıl oldu. İlk defa Temmuz ayında kamu çalışanlarına zam verilmeyecek. Adına sendika denilen’ Memur Sen, işveren hükümet kapalı kapılar ardında gizlice anlaşıp bayram öncesi alel acele imzaladıkları toplu satış sözleşmesi yapıp utanmadan birlikte basının karşısına geçip 2 bin 400 kamu çalışanlarının hakları gasp edilmiş ve alay etmişlerdir”dedi.

Emekçiye bütçede yer yok

Hükümetin 2015 yılı için TBMM’de görüşülen bütçe görüşmelerinde kamu çalışanlarına sadaka niyetine yüzde 3’lük zam verilmesine tepki gösteren Danabaşoğulları, “Yine emekçilere yoksul kesimlere bütçede yer yok. TOMA’ ya, gaz bombalarına Kaçak saraya milyonlarca para harcanırken kamu çalışanlarına yüzde 3’lük sadaka niyetine zam yapılacak. Asgari ücrete günlük 1 TL zam yapıp 800TL’yi iyi paradır bu parayla geçinilir diyen Çalışma Bakanı hala o koltukta utanmadan oturabiliyor” şeklinde konuştu.

Keyfi tutuma karşıyız

Yapılan eylemin amacının maddi olmaktan çıktığını ifade eden Danabaşoğulları, “Bakanlar kurulu kararı ortada iken, Türkiye’nin Antalya gibi büyük illerinde gerekli ödemeler yapılırken her gün binlerce kişiye hizmet sunan ve kapasitesi üstünde çalışmak durumunda olan bizlere 2014 yılı Ekim ayı çalışmalarımızın karşılığı verilmemektedir. Bu eylem bu keyfi tutuma karşı bir tepkidir ve başlangıçtır. Biz burada bulunan sendikaların üye ve yöneticileri olarak hakkımızı alana kadar mücadele etmeye kararlıyız. Yaşanacak mağduriyetlerin sorumlusu biz hakkını arayan maliye çalışanlarının değil, haklarımızı keyfi bir şekilde vermeyen vergi dairesi başkanlığı yetkililerinin olacaktır”dedi. Grup basın açıklamasının ardından davul zurna eşliğinde halay çekerek eylemi sonlandırdı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here