Liseli Öğrenci Birliği (LÖB) üç LÖB’lünün okuldan keyfi bir şekilde atılmasına tepki

göstermek için bugün Antalya İl Milli Eğitim Müdürlüğü önünde basın açıklaması yaptı. ”Demokratik lise mücadelemiz engellenemez” pankartı açan Liseliler ”Baskılar bizi yıldıramaz”,”LÖB’lü olmak suç değildir”,”Kahrolsun faşist disiplin yönetmeliği”,”Eşit, parasız, bilimsel, anadilde eğitim”sloganlarıyla İl Milli Eğitim önüne yürüyüşe geçtiler. İl Milli Eğitimin Kapısındaki yoğun  polis ablukası dikkat çekti. Basın açıklamasını okuyan Nergiz Akbaşoğlu şunları söyledi :

”Gün geçmiyor ki devrimcilere, sosyalistlere yapılan baskılar son bulsun. 8 Nisan tarihinde, liseli arkadaşlarımız, diğer liseli öğrencilere, kendi sorun ve taleplerimize 1 Mayıs alanına çağırmak için hazırladıkları bildiriyi Karatay Anadolu Lisesi’nde dağıtmak istemiş, ancak bu istekleri polis tarafından engellenmiştir. arkadaşlarımız bildiri dağıtmanın suç olmadığını dünyanın her yerinde binlerce insanın katıldığı 1 Mayıs Birlik ve Dayanışma Günü’ne çağrı amaçlı olduğunu da belirtmelerine rağmen polisin biber gazına, fiziksel şiddetine maruz kalmışlardır. yüzlerini yıkamak için okul lavabosuna götürülmeye çalışılırken de yine polisin biber gazına ve şiddetine maruz kalıp yaka paça gözaltına alınmışlardı. Sağlık kontrolüne giderken elleri kelepçeliyken bile tokatlar yemişlerdir. Öğretmenleri ve olaya tepki gösteren okul öğrencileri hakaret ve sözlü şiddetten payına düşeni almış, birkaç öğrenci ise gözaltına alınmıştır.

Arkadaşlarımıza ”polise görev yaptırmamak, direnmek” suçundan polisinde yalan ifade vermesi sonucu dava açıldı. Ayrıca 3 okul öğretmeni hakkında ”polise görev yaptırmamak,direnmek,mala zarar vermek ve tehdit” suçlarından takipsizlik kararı verildi. Yaşanan tüm olaylar sonunda haklarında açılan davanın dışında ”siyasi örgüt adına bildiri dağıtmak,düzenlenmiş eylemlere katılmak” gerekçe gösterilerek arkadaşlarımız Onur Girginer, Fecri Ataseven ve Seyit Cem Çakmak okuldan tasdikname ile atıldılar. İki öğrenci ise okuldan uzaklaştırma cezası aldı.

Okul yönetimi okuldan atmakla yetinmeyip bir de okul öğrencilerinin ailelerini okula çağırarak ” Liseli Öğrenci Birliği’nin terör örgütü, arkadaşlarımızı terörist” ilan etmişlerdir. Halbuki arkadaşlarımız herhangi bir suç işlememişlerdir. tek yaptıkları meşruluğu herkesçe biline 1 Mayıs’a çağrı bildirisi dağıtmaktır. Alınan bu karar eğitim haklarımızı gasp etmektir. 1 Mayıs meşru bir gündür. 1Mayıs’a çağırmak suç teşkil etmemelidir.

LÖB üyesi olmak ne terör örgütüne üye olmak ne de terörist olmaktır. LÖB üyesi olmak suç değildir. Nasıl bir işçi sendikası bir işyerinde bildiri dağıtır ve bu işyeri onun örgütlenme alanıysa, liselerde bizim örgütlenme alanımızdır.

Her ne olursa olsun Liseli Öğrenci Birliği’ni ve liseli gençliği susturamayacaksınız. Eşit, parasız, bilimsel, anadilde eğitim talebiyle alanlara çıkan LÖB üyelerini biber gazıyla, fiziksel şiddetle korkutamayacaksınız. Bizleri geri adım attıramayacaksınız.  Geri adımı atan sizler olacaksınız. ” basın açıklamasının ardından eylem, sloganlarla sona erdi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here