Liseli Öğrenci Birliği (LÖB), tutuklu öğrencileri sorununa dikkat çekmek için

“700’ü içeride, binlercesi dışarıda, hapsediyor faşizmi zındanda” şiarıyla kampanya başlattı.

Antalya Liseli Öğrenci Birliği (LÖB) üyeleri, tutuklu öğrencilerle ilgili “700’ü içeride, binlercesi dışarıda, hapsediyor faşizmi zındanda” şiarıyla yürüteceği kampanyanın startını, Antalya E Tipi Kapalı Cezaevi önüde yaptığı basın açıklamasıyla verdi.

“Beni de al” yazılı tişörtler giyen ve üzerinde güvercin resmi ile mektup asılı olan balonlarla cezaevi önüne gelen LÖB üyeleri, “Tutuklu öğrenciler serbest bırakılsın”, “Yaşasın devrimci dayanışma”, “Gençlik gelecek gelecek sosyalizm”, “Tutuklu değil özgür öğrenci” sloganlarını attı.

LÖB adına açıklamayı okuyan Deniz Söker, Adalet Bakanı Sadullah Ergün’ün açıklamasına göre, 2 bin 427 öğrencinin cezaevinde olduğunu söyledi. Bunlardan 700’ünün siyasi tutuklu olduğunu kaydeden Söker, “Tutuklanmaların gerekçesi ise sınav sistemini ve YÖK’ü protesto etmek, devrimci önderlerin anmalarına katılmak, limon ve yumurta taşımak, puşi takmak, 1 Mayıs’a katılmak. Bu ve bunun gibi anlamsız gerekçeler” dedi.

Söker, şöyle devam etti: “Bilimsel eğitim dedik, 4+4+4 dediler, dertten başka bir şey vermediler. Anadilde eğitim dedik, anadili ‘seçmeli dil’ yaptılar. Parasız eğitim dedik, her yıl yok o parası yok bu parası diyerek soyup soğana çevirdiler. Adalet dedik, aralarında çocuk ve gençlerin de bulundu 34 cana kıydılar. 700’ü aşkın öğrenciyi tutuklayıp ‘sözde’ susturdular.”

Şimdi hükümetin gündeminde seçilme yaşını 18’e indirmek olduğunu söyleyen Söker, hükümete “700’ü aşkın öğrenci siyasi nedenlerden dolayı tutuklu. Gençliğe söz söyleme, halkı temsil etme hakkı verecekseniz önce tutuklu öğrencileri serbest bırakın” diye seslendi.

Devletin mücadele eden gençlerden korktuğun belirten Söker, “TOMA’sına, silahına, copuna sarılıyor. Üniversiteli, liseli demeten fişliyor, okuldan uzaklaştırıyor, atıyor. Baktı olacak gibi değil, tutukluyor… Ama biz, her ne olursa olsun bu bozuk düzenin bir çarkı olmayacağız. Eşit, parasız, bilimsel, anadilde eğitim için mücadelemizi sürdürmeye devam edeceğiz. Her türlü fırsat eşitsizliğine karşı 20 Ocak’ta alanlarda ve meydanlarda olacağız” diye konuştu.

”Gençlik özgürlük için haykırıyor,devlet susturuyor.

Adalet bakanı Sadullah Ergün’in açıklamasına göre toplam 2427 öğrenci tutuklu..2428 öğrenciden 700’Ü ise siyasi tutuklu.. Tutuklanmaların gerekçesi ise ‘sınav sistemini ve YÖK’ü protesto etmek,Devrimci önderlerin anmalarına katılmak,limon ve yumurta taşımak,puşi takmak,1 Mayıs ‘a katılmak”Bu ve bunun gibi anlamsız gerekçeler..Anlam vermek zor..Bu saydığımız gerekçelerden biri bile tutuklayabilmek için yeterli..

Bilimsel eğitim dedik,4+4+4 dediler, dertten başka bir şey vermediler..Anadilde eğitim dedik,anadili ‘seçmeli dil’ yaptılar.Parasız eğitim dedik,her yıl yok o parası yok bu parası diyerek soyup soğana çevirdiler.Adalet dedik,aralarında çocuk ve gençlerinde bulundu 34 cana kıydılar..700’ü aşkın öğrenciyi tutuklayıp ‘sözde’susturdular…

Şimdi ise hükümet’in gündeminde ‘seçilme yaşını 18’e indirmek’ var.Buradan sesleniyoruz… 700’ü aşkın öğrenci siyasi nedenlerden dolayı tutuklu. Gençliğe söz söyleme,halkı temsil etme hakkı verecekseniz önce tutuklu öğrencileri serbest bırakın !

Devlet mücadele eden gençlerden korkuyor.tankına,TOMA’sına,silahına,copuna sarılıyor.Üniversiteli,liseli demeten fişliyor,okuldan uzaklaştırıyor,atıyor.Baktı olacak gibi değil,tutukluyor…Ama biz,her ne olursa olsun bu bozuk düzenin bir çarkı olmayacağız.Eşit,parasız,bilimsel,anadilde eğitim içi mücadelemizi sürdürmeye devam edeceğiz.Her türlü fırsat eşitsizliğine 20 Ocak”a  alanlarda ve meydanlarda olacağız..

Biz Liseli Öğrenci Birliği olarak bugün itibariyle Tutuklu öğrenciler için ”700’ü içeride,binlercesi dışarıda,hapsediyor faşizmi zındanda ”şiarıyla kampanyamızı başlatmış bulunuyoruz.Stantlarla ve anketlerle liselileri,tutuklu öğrenciler için destek vermeye,LÖB saflarında mücadeleye çağıracağız..Duyarlı olan herkesi kampanyamıza destek vermeye ve 20 Ocak’da alanlara çağırıyoruz.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here