Kuruluşunu 31 Mayıs 2011’de tamamlayan ve genel merkezi Antalya’da olan Devrimci Turizm İşçileri Sendikası,

turizm çalışanlarının yaşam koşullarının iyileştirilmesi için ILO’nun hazırladığı sözleşmeye Türkiye’nin de imza atması çağrısında bulundu

27 Mayıs’ta verdikleri kuruluş dilekçeleri 31 Mayıs 2011’de onaylanan Devrimci Turizm İşçileri Sendikası basın toplantısı yaptı. Kuruluş dilekçelerinde genel merkez örgütlenmesini Antalya olarak belirten sendikanın İzmir ve İstanbul’da da şube örgütlenmesinin olacağı bildirildi. Sendika Başkanı Mustafa Safvet Yahyaoğlu ve Yönetim Kurulu üyelerinin düzenlediği basınla tanışma toplantısında, sendikanın hedefleri ve çalışma programları hakkında bilgi verildi. DİSK’e bağlı OLEYİS Sendikası’nın Hak-İş’e katılmasıyla birlikte turizm kolunda meydana gelen boşluğu daha güçlü bir şekilde doldurma gayesi taşıdıklarını açıklayan Yahyaoğlu, DİSK’in onayı ve desteğini aldıklarını ifade etti. Yahyaoğlu sendikalarının DİSK’e üyeliğinin Ocak 2012 yapılacak Genel Kurul toplantısında gerçekleşeceğini duyurdu. Yahyaoğlu, Devrimci Turizm İşçileri Sendikası olarak ilk eylemlerini de 27 Eylül’de kutlanacak Dünya Turizm İşçileri Günü’nde gerçekleştireceklerini söyledi. Yahyaoğlu, ILO’nun (Birleşmiş Milletler Dünya Çalışma Örgütü) hazırladığı sözleşmeye Türkiye’nin de imza atması çağrısında bulundu.

Turiste cennet, işçiye cehennem

1000 otel ve 500 bin turizm çalışanı ile Antalya’nın ülke ekonomisinde önemli bir yere sahip olması nedeniyle genel merkez örgütlenmelerini Antalya’da oluşturduklarına işaret eden Devrimci Turizm İşçiler Sendikası Genel Başkanı Mustafa Safvet Yahyaoğlu, turizm iççilerini örgütlü işçiler haline getirene kadar mücadelelerine devam edeceklerini duyurdu. Turizm cenneti olan Antalya’nın iş güvencesiz, ucuz iş gücü ile çalışanlar için turizm cehennemi olduğuna vurgu yapan Yahyaoğlu, Antalya’nın turizm sektöründe ülke ekonomisine sağladığı 30 milyar dolara yakışır bir emek tabanına kavuşması gerektiğini kaydetti. İzmir ve İstabul’da şube örgütlenmesi oluşturacaklarını belirten Yahyaoğlu, DİSK’in Başkanlar Kurulu’ndan kurulmaları ve desteklenmeleri yönünde karar çıktığını hatırlatarak, Ocak 2012’de DİSK üyelik kabullerinin yapılacağını ifade etti.

İlk eylem 27 Eylül’de

ILO (Birleşmiş Milletler Dünya Çalışma Örgütü)’nun ‘172 Sayılı Turizm İşçilerini Çalışma ve Yaşam Koşullarının İyileştirilmesi’ sözleşmesi hazırlayarak tüm dünya ülkelerine sunduğuna dikkat çeken Yahyaoğlu, Türkiye’nin de bu sözleşmeye imza atması çağrısında bulundu. Türkiye’nin 20 yıldır bu sözleşmeye imza atmadığını kaydeden Yahyaoğlu, 27 Eylül Salı günü saat 12’de Güllük PTT önünde bu konuya dikkat çekmek için imza toplama kampanyası ve basın açıklaması yapacaklarını belirtti. Turizm çalışanlarını ve emek dostlarını 27 Eylül’de AKM Aspendos Salonu’nda yapılacak olan Tolga Çandar konserine davet eden Yahyaoğlu’nun basınla sohbet toplantısına Yönetim Kurulu Üyeleri Muzeffer Koç, Musa Erdem, Osman Kundakçı, Günay Yılmaz, Aziz Demiralay ve Burhan Kayaoğlu da eşlik etti.

 

Değerli emek dostları, demokratik kitle örgütlerinin değerli temsilcileri ve değerli basın mensupları. Hepinizi saygıyla selamlayarak sözlerime başlamak istiyorum.

Turizm 30 milyon turist, 30 milyar dolar turizm geliri, Türkiye’nin dört bir yanına yayılmış on binlerce otel,  restoran, kafe, bar, eğlence yerlerinden seyahat acenteleri ve alış veriş merkezlerinden oluşan milyonlarca sigortalı, sigortasız ve güvencesiz turizm işçilerinin çalıştığı ve bunların toplamından oluşan dev bir sektördür. Türkiye’nin istikbal sektörüdür. Ülkemiz için bir fırsat, bir şanstır. Bu büyüklükler her geçen gün artarak devam etmektedir.

Ne yazık ki ülkemizin ve sektörün yöneticileri ve yatırımcıları, ekonomik büyüklükleri önemsedikleri kadar sektörün geleceğini, sürdürülebilirliğini ve turizm işçilerinin çalışma- yaşam koşullarını önemsemiyorlar. Bugünü yaşamaya bakıyorlar. Turizm cennetini işçilere cehenneme çeviriyorlar.

Günümüzde turizm işçilerini asgari ücret düzeyine yakın ücretlerle günde 12–14 saat çalıştırıyorlar ve fazla mesai ödemiyorlar. Hafta tatili, yıllık ücretli izin, doğum izni, mazeret izni, kıdem, ihbar tazminatları gibi yüz yıllık haklarından feragat etmeğe zorlanmaktadırlar.

İş kolumuzda Türk işe ve Hak işe bağlı sendikalar vardır. Ancak son on sekiz yılda turizm ve çalışan sayısı on kat büyürken sendikalar o günkü mevcutlarının çok gerisine gitmişlerdir. Adeta örgütlenmek gibi bir dertleri ve hedefleri de yok gibidir. İlkesiz hedefsiz sendikalarla işkolumuz bugünkü duruma gelmiştir.

Bir yıl önce DİSK’e bağlı Oleyis Hak iş’e geçmeye karar alıncaya kadar da iki başlı, iki merkezli kaos içinde ilkesiz hedefsiz işçilere zarardan başka bir şey üretmeden devam ediyorlardı.

DİSKten ayrılmış olmaları, DİSK çatısı altında artık böylesi bir yapının kalmamış olması en azından DİSKin temizlenmiş olması ve turizm işkolunda yeni, temiz, ilkeli bir sendika kurulabilmesinin önünü açmıştır.

Biz DEVRİMCİ TURİZM İŞÇİLERİ SENDİKASINI işte bu koşullar altında Diskin başkanlar kurulunun da kurulmasına ve desteklenmesine karar verdiği şekilde 31 Mayıs 2011 de sendikamızı kurduk.

Devrimci-sınıf ve kitle sendikacılığının temel ilkeleri(DİSK’in İLKELERİ) doğrultusunda mücadelemizi örgütleyeceğiz.

Sadece Antalya da 1000 otel 500.000 turizm işçisi çalışıyor. Türkiye de var olan toplam kapasitenin neredeyse yarısı Antalya’mızdadır.

Bizde bu nedenle SENDİKAMIZIN GENEL MERKEZİNİ ANTALYADA KURDUK. Bütün Türkiye de Turizm işçilerini örgütlü işçiler haline getirene dek örgütlenme mücadelesine devam edilecektir.

Sendikalaşmanın önünde şu ya da bu engellerin olması bizi mücadelemizden alıkoyamaz. Ancak siz değerli emek dostlarının, demokratik kitle örgütlerinin, kardeş sendikaların, basın emekçilerinin çok değerli katkılarını, desteklerini hep arzu edeceğiz, ihtiyaç duyacağız.

1991 yılında ILO (Birleşmiş Milletler Dünya Çalışma Örgütü) 27 Eylülü Dünya Turizm İşçileri Günü olarak kabul etti ve buna ek olarak 172 sayılı sözleşmeyi kabul ederek dünya ülkelerine teklif etti. Sözleşme ‘TURİZM İŞÇİLERİNİN ÇALIŞMA YAŞAM VE KOŞULLARININ İYİLEŞTİRİLMESİ’ başlığını taşıyor.

Türkiye yirmi yıldır bu sözleşmeyi imzalamıyor ve bu taahhüdün altına girmiyor. Oysaki aileleri ile birlikte on milyon yurttaşımız doğrudan veya dolaylı olarak turizmden geçimini sağlamaktadır ki, bu ülkemizde toplam nüfusun yüzde on beşinden fazladır ve bu sayı artmaya da devam edecektir.

Biz Devrimci Turizm İşçileri Sendikası olarak bu yıl 27 Eylülü 172 sayılı sözleşme için imza toplama ve farkındalık yaratma, hükümeti ve muhalefeti bu konuda bilgilendirme etkinliği için kararlaştırdık. 27 Eylül Salı günü saat 12:00 de Güllük PTT önünde yapılacak kitlesel bir basın açıklaması ile imza metinlerini hükümet ve muhalefet partilerine yollayacağız. TBMM’ nin gündemine getirilmesini ve Türkiye Cumhuriyetinin bu 172 sayılı sözleşmeyi imzalamasını isteyeceğiz.

Ayrıca 27 Eylül 2011 Salı akşamı saat 20 de başlamak üzere AKM ASPENDOS SALONUNDA TOLGA ÇANDAR KONDERİ düzenlenmiştir. Tüm emekçileri, emek dostları ve tüm turizm çalışanlarını etkinliklerimize davet ediyoruz.

Artık turizm işçilerinin kendi öz örgütleri olarak tutunabilecekleri bir dalları sığınabilecekleri bir çatıları vardır.

Bunun adı DEVRİMCİ TURİZM İŞÇİLERİ SENDİKASIDIR.

GENEL BAŞKAN

MUSTAFA SAFVET YAHYAOĞLU

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here