Liseli Gençlik Muhalefeti AKP’nin Suriye politikasını basın açıklaması yaparak protesto etti.

“Dersimiz Savaşsa Çalışmıyoruz” diyerek Attalos Heykeli önünde toplanan Liseli Gençlik Muhalefeti üyeleri sık sık “Savaşa hayır barış hemen şimdi,Yaşasın halkların kardeşliği,AKP elini Suriye’den çek,Katil ABD işbirlikçi AKP” şeklinde slogan attılar. Basın açıklamasına öğrencilerin velileri de katılarak de destek verdi. Liseli Gençlik Muhalefeti adına basın açıklamasını Çağla Ünal okudu.

Çağla Ünal “AKP’nin yürüttüğü savaş politikalarının bir sonucu olarak Suriye tarafından Akçakale’ye atılan top mermisi sonucu 5 kişi yaşamını yitirmiş, 10 kişi yaralanmıştı. Bu bahane ile Suriye’ye saldıran AKP, savaş çığırtkanlığı yapmayı sürdürüyor, her geçen gün savaşa bir adım daha yaklaşıyor.” dedi.

Olayın gerçekleştiği gece boyunca medyada ‘savaşa mı giriyoruz’ tartışılmıştı, oysa ki patlayan bomba zaten savaşta olduğumuzu, AKP’nin Suriye’deki iç savaşın bir parçası haline geldiğini gösteriyor.

AKP olayın ertesi günü, basına kapalı bir biçimde ‘gerektiğinde kullanılmak üzere’ sınır ötesi tezkereyi Meclis’ten geçirdi. Yapılan açıklamalarda ‘NATO’nun güneydoğu sınırına yönelik saldırgan hareketler’ ifadesi kullanılarak ‘Bugün erken yarın geç’ diyen ABD ve NATO, Türkiye’nin yanında olduğunu söyleyerek AKP’ye hazır olda beklemesini salık verdi.”

Çağla Ünal, Emperyalistlerin Ortadoğu’da oynadığı kirli oyunda sıra Libya’dan sonra kritik bir noktada bulunan Suriye’ye geldiğini belirterek bu oyunda emperyalizmin Ortadoğu’daki aktif taşeronluğunu üstlenen AKP’nin, bu taşeronluğu “kraldan çok kralcı” bir şekilde sürdürdüğünü söyledi

Adeta savaş çığırtkanlığının baş aktörü haline gelen AKP kardeş halkların yoksul çocuklarını savaş meydanlarında bir araya getirmeye çalışıyor. Kardeş halkların arasında oluşturulan kin ve nefret atmosferine aktif payandalık etmeye başlayan Türkiye, Suriye süreciyle birlikte sancılı bir döneme girmiş bulunuyor. ABD’nin açıkça para ve silah yardımı yapması, Türkiye’de bulunan üslerde, eğitim kamplarında gerici güçlerin eğitilmesi, emperyalizm bölgeyi kendi istediği yönde dizayn et­mesini sağlarken Türkiye’nin de rolünün onun çizdiği sınırlar içerisinde emperyalizmin pis işlerini yapmak olduğu açıkça görülüyor. Bugünkü savaşçı pro­vokasyonun asıl anlamı ise Esat’sız bir -yumuşak- geçişin önündeki engel olarak görülen Rusya ve İran’ı sıkıştırmaktır

Çağla Ünal; “Türkiye bu yeni Ortadoğu kaosunun artık bir parçası. Emperyalistlerin ve onların Ortadoğu’daki taşeronu AKP’nin, savaş çığırtkanlığının sonuçları yine kan, yine gözyaşı demektir.Biz Liseli Gençlik Muhalefeti olarak  AKP’nin sermayenin ve emperyalistlerin çıkarları için bizleri siperlere göndermesine, halkların kan ve gözyaşlarının pahasına bizi bu kirli savaşa ortak etmesine itirazımız var. Şimdi hem kirli oyunlarını bölge halkının kanı üzerine kuran emperyalistlerin hem de onların taşeronu AKP’nin savaş politikalarına karşı barışın sesini yük­seltmenin vaktidir.Şimdi Emperyalistlere karşı halkların kardeşliğini savunmanın vaktidir.O yüzden bizler tüm gençlere dayatılan  bu kirli savaşa itiraz ediyor,bütün gençlik kesimlerini itiraz etmeye çağırıyoruz.Evet haykırıyoruz.Dersimiz Savaşsa çalışmıyoruz” dedi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here