Geleceğimize Sahip Çıkıyoruz diyen Liseliler

Antalya’da sokağa indi. Üçkapılar  önünde toplanan Liseliler  sloganlarla  Attalos’a kadar yürüyerek eğitim sistemini ve LYS’yi protesto etti. Öğrenciler yürüyüş boyunca sık sık “LYS’ye inat yaşasın hayat, Liseler bizimle özgürleşecek,Karanlığı parçala geleceğe sahip çık, Parasız,bilimsel,anadilde eğitim” şeklinde sloganlar attılar. Eyleme çok sayıda öğrenci katılırken öğrenci velileri de eyleme destek verdi.

Yürüyüşün ardından yapılan basın açıklamasını eyleme katılan gruplar adına Liseli Gençlik Muhalefeti’nden Fidan Aydın okudu.

Fidan Aydın “ülkemizde boyu posu, ismi bir çok kez değişen ama sömürücü yönü hiç değişmeyen üniversite sınavları  da gençliğin yaşamını zindan etmeye devam etmektedir. Bütün bu YGS, LYS ve türevleri sınavlar neoliberal adaletsizliğin çıplak gerçekleridir. Bu yarışa zengin olan önde başlamakta, yoksun halk çocukları onları geriden takip etmeye çalışmaktadır. Okullarda verilen niteliksiz eğitim, sınavı kazanmayı hedefleyen öğrencileri dershaneye gitmeye zorunlu bırakmaktadır. Dershane fiyatları da göz önüne alındığında bu zorunluluğun üstesinden zengin çocukları gelmekteyken; emekçi çocuklarının yüzüne her daim olduğu gibi kapılar birer birer kapatılmaktadır. Yoksullara çıkış yolunu ise cemaat sunmakta, ücretsiz ve indirimli dersler ile gerici bireyler yetiştirilmeye çalışmaktadır.” Dedi.

Fidan Aydın AKP’nin çıkardığı 4+4+4 yasasını da eleştirerek “4+4+4  kanun teklifinin vaad ettiklerine bakıldığında, AKP’nin İslamcı neo-liberalizmini destekleyecek bir eğitim sistemi düzenlemeye çalıştığı gayet açık. Sayın Erdoğan’ın ve okyanus ötesindekinin istediği, hiç konuşmayan ve daha  10 yaşında sistemlerinin kölesi yapacakları bir nesil. Tek amaçları siyasal ihtiyaçlarını karşılayacak bir eğitim sistemi kurmaktır” dedi.

Fidan Aydın görmeyen, konuşmayan, okumayan, soru sormayan bir nesil olmayı reddettiklerini ve AKP’nin kendilerine dayatmaya çalıştığı gerici, piyasacı eğitim sistemini kabul etmediklerini belirterek  sokaklarda olmaya devam edeceğiz  çünkü Hayat Ancak İsyanla Kazanılır! dedi.

 

LİSELİ GENÇLİK MUHALEFETİ – GENÇ UMUT- LÖB- DEV-LİS.NET – SOLCU LİSELİLER

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here