LGS öncesi  şube binalarında bir basın toplantısı düzenleyen Veli -Der Antalya Şube Yönetim Kurulu , sınavla birlikte çocukların istemedikleri okullara gitmek zorunda bırakılacağını vurgulayarak, “Dayatılan bu sistemi reddediyoruz” açıklamasında bulundu

Veli-Der Antalya Şubesi, liseye geçişte adres-tercih sınırına itiraz etti. Veli-Der Şube Başkanı Füsun Sarsılmaz, liselere geçiş sınavı ile çocukları telafisi mümkün olmayacak sorunların beklediğini söyledi. 1 milyon 200 bin çocuğun geleceği hakkında bir günde karar verilmesini doğru bulmadıklarını belirten Sarsılmaz, “Telafisi olmayacak bir sınav nasıl olur da sınava aylar kalmasına rağmen birden değiştirilebilir? Sınava 1 gün kalmasına rağmen nasıl olur da sınav öncesi yerleştirme kılavuzu açıklanmayabilir?” dedi.

Yerleştirme kılavuzunun henüz açıklanmadığını ve 25 Haziran’a ertelendiğini belirten Sarsılmaz, “Her öğrencinin adres sınırı olmadan istediği okulu tercih etme hakkı vardır. Her çocuk değerlidir ve her çocuğun istediği okulda eğitim görme hakkı vardır” dedi. Sarsılmaz, Veli-Dter olarak 2 Haziran sonrası da taleplerini imza kampanyaları ve panellerle dile getirmeye devam edeceklerini belirtti.

Yeni sistemde okulların nitelikli-niteliksiz olarak ayrıldığını, bunun da sistemi getirenlerin öğrenci psikolojisinden anlamadığının bir kanıtı olduğunu ifade eden Veli-Der Şube Başkanı Füsun sarsılmaz, “Çocuklarımızın evine veya okuluna en yakın liseye kaydı üzerinden yapılan güzellemelerin hiçbir karşılığı yoktur” dedi.

Sarsılmaz, şöyle devam etti:
“Çocuklarımızın evine veya okuluna en yakın liseye kaydı üzerinden yapılan güzellemelerin hiçbir karşılığı yoktur. Bu sistem; çocuklarımızı Milli Eğitim Bakanlığı yetkililerinin belirlediği okula gitmeye mahkûm eden bir sistemdir.”

“GEÇ KALMADIK”
Veli-Der Şube Başkanı Sarsılmaz, velilere çocuklarının geleceği için harekete geçme çağrısında bulundu. 2 Haziran’da yapılacak sınava itiraz etmek için geç olmadığını çünkü yerleştirme kılavuzunun açıklanmasının 25 Haziran’a ertelendiğini ifade sarsılmaz, sözlerini şöyle sonlandırdı: “Asıl mücadele şimdi başlıyor.”

FARKLI YOLLAR, AYNI TALEPLER
>>Çocuklarımızın 9 okul arasından 5 okulu tercih etmeye zorlanmasına karşı çıkalım. Tercihte çocuklarımıza tercih sayısı konusunda bir sınır konulmamalı, dayatılmamalıdır.

>>Ortaokullarla liselerin adres bölgesi üzerinden eşleştirilmesine karşı çıkalım. Her öğrencinin adres sınırı olmadan istediği okulu tercih etme hakkı vardır.

>>Her çocuk değerlidir ve her çocuğun istediği okulda eğitim görme hakkı vardır, diyelim.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here