Dünyada ki LGBTİ(lezbiyen,gey,biseksüel,trans-travesti-transgender ve intersex) hareketi 1968’deki cinsel devrimden ve 1969’daki

Stonewall ayaklanmalarından önce  toplumda LGBTİ bireyler için aşağılayıcı kelimeler, polis şiddeti, antipati ve homofobi vardı.
Cinsel yönelim kavramı heteroseksüellik ile özdeşleştirilmişti. Cinsel devrimlerin ardından hızla büyüyen LGBTİ hak mücadelesi Batı Avrupa’dan başlayarak dünya çapında  (Kuzey ve Güney Amerika, Avustralya, Orta ve Doğu Avrupa) kabul görmeye başladı.
Fakat ülkemizde ki LGBTİ hareketi 45 yıl geridedir. Halbuki eşcinsellik Osmanlı döneminde ve Orta Doğu’da normal bir durum olarak kabul edilmiştir,ki öyledir de.
Örneğin Osmanlı 1858’de SODOMi yasalarını kaldırmıştır. Ülkemize homofobi-transfobi batılılaşma ile birlikte gelmiştir.
Türkiye’de bilinen ilk oluşumlar 1993’de Lambda İstanbul(İstanbul)-1994’de Kaos GL(Ankara)-1996’da LEGATO(Çoğu Üniversitede) 2001’de Siyah-Pembe Üçgen(İzmir) bugün LEGATO hariç diğerleri dernekleşmiş ve mücadele etmeye devam etmektedirler. 2003’de İstanbul’da çoğunluğu Müslüman olan bir ülkede ilk kez bir onur yürüyüşü düzenlendi. Yürüyüşe yaklaşık 30 kişi katıldı. 2011’de 10.000 kişi ile yapılan onur yürüyüşü.
2013’de Gezi Direnişinin etkisi ile 100.000 kişiyi aşkın katılımla gerçekleşti.
Gezi direnişiyle güçlenmeye başlayan LGBTİ hareketi Adana,Mersin, Eskişehir,Edirne,Kars,Gaziantep ve olmak üzere birçok şehirde oluşmaya başladı.
Antalya’da daha önceden başlatılmış bir oluşum vardır(2002-2007) çok güzel işler yapıp sağlam temeller üzerine devam etmesine karşın bilemediğimiz bir nedenden dolayı oluşum bitmiştir.
En son olarak Antalya’da başlattığımız ve ‘PEMBE CARETTA’ adı ile çıkış yaptığımız LGBTİ örgütlenmesi daha çok üniversite içerisinde ki örgütlenmeyi hedef almışken 02.11.2013 tarihinde yaptığı tanışma etkinliğiyle Antalya yereline açılmaya başlamıştır.
İleride Paneller,forumlar,sosyal etkinlikler ve atölye çalışmaları planlayan oluşumumuzun ilk tanışma etkinliğine katılan 30 kişiyi sizlerle birlikte binlere ulaştırmaya ve dayanışmayla büyüteceğiz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here