ÖDP Antalya İl binasında yönetim kurulu üyeleri ile birlikte basın toplantısı düzenleyen Zeynel Ergen, 1 Nisan 2012’den itibaren geçerli olacak elektrik zamlarını zulüm olarak niteledi.

Ergen: Durmak yok! İleri zamlarla yola devam!

Elektriğe yapılan son zamların derhal geri çekilmesi isteyen Özgürlük ve Dayanışma Partisi (ÖDP) Antalya İl Başkanı Zeynel Ergen, “AKP söylediği gibi gerçekten durmuyor. İleri demokrasi uygulamalarından sonra ileri zamlarla da yola devam ediyor.” dedi.

%20 zam değil zulüm

ÖDP Antalya İl binasında yönetim kurulu üyeleri ile birlikte basın toplantısı düzenleyen Zeynel Ergen, 1 Nisan 2012’den itibaren geçerli olacak elektrik zamlarını zulüm olarak niteledi.

Vergi ve fonlar dahil olmak üzere nihai elektrik fiyatlarının ortalama yüzde 8.1 oranında zamlandığının altını çizen Ergen, “EPDK zammı konutlarda yüzde 9,26, iş yerlerinde ise yüzde 8.71 olarak belirledi. Bu zamla birlikte son 6 ay içerisinde toplam zam oranının yüzde 20’yi buldu ”şeklinde konuştu.

Sermayenin dikte ettiği ve AKP iktidarının yaptığı zamlarla her geçen gün halkın yaşam koşullarının daha da kötüleştiğini  ve bir avuç mutlu azınlık dışında kalan yetmiş milyon insanın  nefes alacak dahi halinin kalmadığını ifade eden Ergen, “Bu zamlarla hayat, yoksullar, işçiler, kamu emekçileri, emekliler, dar gelirliler için artık daha da çekilmez hatta yaşanmaz olacaktır. Elektriğe yapılan zamlar derhal geri çekilmelidir.” dedi.

1 Nisan şakası değil,  bir ustalık dönemi klasiği

Ergen,” AKP,  daha birkaç gün önce 4+4+4 kademeli kesintili eğitim ve 4688 Sayılı Kamu Görevlileri Sendikaları Kanununda değişiklik öngören yasa tasarısına karşı demokratik haklarını kullanmak isteyen emekçilere ileri demokrasi örneği olarak tam bir vahşet uygulamıştı. AKP söylediği gibi gerçekten durmuyor ve ileri zamlarla da yola ve zulme devam ediyor.” şeklinde konuştu.

“Bu zamlar kabul edilemez. ÖDP olarak bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da işsizliğe, açlığa, yoksulluğa, zamlara karşı isyanımızı haykırmaya ve mücadele etmeye  devam edeceğiz.” diyen  Ergen, “Zengine dost, yoksula düşman AKP‘yi durdurmak ve Özgür-Demokratik-Eşitlikçi bir Türkiye kurmak için mücadeleyi kesintisiz  ve büyüterek sürdüreceğiz.” sözleriyle açıklamasını tamamladı.

 

DURMAK YOK!  İLERİ ZAMLARLA YOLA DEVAM

Sermayenin istekleri doğrulturunda tüm kamusal hizmetleri piyasalaştıran, özelleştiren AKP  “ustalık dönemi” zamlarına durmaksızın devam ediyor.  AKP, elektriğe yaptığı üst üste zamlarla cebimizdeki son 3 kuruşa da göz dikmiş durumda.

EPDK, 1 Nisan 2012 tarihinden  geçerli olmak üzere, kilovatsaat (kWh) bazında, vergi ve fonlar dahil olmak üzere nihai tüketicinin kullandığı elektrik fiyatlarında ortalama olarak yüzde 8,1 oranında artış yapıldığını bildirdi. EPDK zammı konutlarda yüzde 9,26, iş yerlerinde ise yüzde 8.71 olarak belirledi.  Bu zamla birlikte son 6 ay içerisinde elektriğe yapılan toplam zam oranı yüzde 20’yi buldu.

Elektriğe yapılan bu zammın zincirleme olarak tüm mal ve hizmetlere yansıması sonucu enflasyon tırmanacak, ücretler sabit kaldığı için bölüşüm daha da bozulacaktır. Dolayısıyla bu zam, tüm dar gelirlilerin yaşamını daha da zorlaştıracaktır. Çalışanlara yapılan yıllık yüzde 1-2‘lik ücret artışları dikkate alındığında adaletsizliğin boyutu daha net anlaşılmaktadır.

Bu zamma gerekçe olarak, elektrik perakende satış fiyatlarını oluşturan maliyetlerdeki değişimler nedeniyle bu zamların yapıldığı söylendi.  Biz biliyoruz ki, zammın asıl nedeni, elektrik dağıtım bölgelerini satın alan şirketlerin maliyet artışları nedeniyle kar oranlarının düşmesidir. Bu zamlarla bütün yük, emekçilere ve dar gelirlilere yüklenmekte, fatura onlara kesilmektedir.

Elektrik zamları 2008 yılında dağıtım özelleştirmeleriyle birlikte hızla artmaya başladı. Her alanda olduğu gibi elektrik üretimi alanında ülkemiz özel sektörün kar hırsına mahkûm edildi.

AKP söylediği gibi gerçekten durmuyor ve ileri demokrasi uygulamalarından sonra ileri zamlarla yola devam ediyor. AKP tüm yükü zenginlere değil dar gelirlilerin ve yoksulların sırtına bindiriyor.

Tercih sırası yoksullara, işçilere, emeklilere, kamu emekçilerine gelince yola aynı şekilde devam edilmiyor. İşçinin, kamu emekçisinin, emeklinin maaşlarına yapılan zamlar elektriğe yapılan zam oranın çok ama çok altında kalıyor.

Sermayenin dikte ettiği ve AKP iktidarının yaptığı zamlarla her geçen gün halkın yaşam koşulları daha da kötüleşmektedir. Bir avuç azınlık dışında kalan yurttaşlarımızın nefes alacak dahi hali kalmamıştır. Bu zamlarla hayat yoksullar, işçiler, kamu emekçileri, emekliler, dar gelirliler için daha da çekilmez hatta yaşanmaz olacaktır.

Başta enerji alanında olmak üzere diğer sektörlerde de uygulanan neoliberal politikaların ve özelleştirmelerin; işsizliği, pahalılığı ve dışa bağımlılığı arttırdığını, sanayileşmeyi engellediğini, gelir dağılımını bozduğunu, kamu kaynaklarının sömürgenlere aktarılmasının aracı olarak kullanıldığını defalarca dile getirdik. Kamu tekelinin yıkılarak yerine özel tekellerin oluşturulduğu bu sistemde halkımızın ve ülkemizin gelecekte daha ağır bedeller ödeyeceği bilinmelidir.

Enerji temel yaşamsal bir haktır. Bedelini ödeyebilenin enerji hakkından yararlandığı, ödeyemeyenin enerji hakkından mahrum bırakıldığı, enerjiyi meta olarak gören anlayış kabul edilemez.

Elektrik zamları derhal geri çekilmelidir. Acil olarak aydınlanma, ısınma başta olmak üzere temel ihtiyaçları karşılayabilecek oranda enerji halka parasız olarak sunulmalıdır.

İşsizliğe, açlığa, yoksulluğa, zamlara karşı isyanımızı haykırmaya devam edeceğiz, zengine dost yoksula düşman AKP‘yi durdurmak ve Özgür-Demokratik-Eşitlikçi bir Türkiye kurmak için mücadelemizi kesintisiz sürdüreceğiz. 1 Nisan 2012

Zeynel Ergen

ÖDP Antalya İl Başkan

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here