Antalya Birleşik Haziran Hareketi ülke genelinde yürüttükleri “Bilimsel ve Laik Eğitim için Ayaktayız”kampanya çerçevesinde 24 Nisan 2015 Cuma günü saat:13.00’de Antalya Milli Eğitim Müdürlüğü önünde basın açıklaması yaparak toplanan imzaları Milli Eğitim Müdürlüğüne teslim etti.

İmzaların teslim edilmesinden önce grup adına açıklama yapan Haziran Hareketi Antalya Yürütme Kurulu Üyesi Gamze GÜNER “Türkiye’de uzun yıllardır devlet ve hükümetler tarafından izlenen “Türk-İslam” sentezine dayalı, “tek din, tek mezhep, tek dil” anlayışı çerçevesinde hayata geçirilen politikalar, çocuklarımızı, gençlerimizi ve bütün toplumu, inanç ve kimlik üzerinden “tek tipleştirmeyi” ve kutuplaştırmayı hedeflemiştir. Dünyanın her yerinde bilimsel eğitimin temel ön koşulu laikliktir ve laik olmayan bir eğitim sisteminin ne bilimsel ve nitelikli olması, ne de demokratik bir içeriğe sahip olması mümkündür.

Diğer iktidar dönemlerinde olduğu gibi AKP döneminde de eğitimin her aşaması dinselleştirilmektedir. Çocuklarımız bilimsel niteliği ortadan kaldırılan, giderek gericileştirilen bir eğitim sistemi içerisinde itaate zorlanmaktadır” dedi.

Gamze GÜNER “Ülkemizin geleceğini karartan, çocuklarımıza korku ve itaat aşılayan, çocuklarımızın,kararlığını,inancını ve umudunu öldüren gerici eğitime karşı barikatımızı güçlendiriyoruz. Şimdi bu adımımızı hep birlikte büyütüyoruz.Gerçekleştirdiğimiz boykot AKP iktidarına yönelik bir uyarıydı. Bugün bu mücadelenin takipçisi olarak ev ev, sokak sokak binlerce imza topladık, nasıl bir eğitim istediğimizi 10 talep ile tekrardan dile getirdik. Bu taleplerimiz şunlar;

1-12 Eylül askeri darbesinin sonrasında uygulamaya konulan, okullarda ayrımcılığa ve dini baskıya yol açan Zorunlu Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersi kaldırılmalıdır
2-Seçmeli Din Dersleri adı altında uygulanan Ortaöğretim kurumlarında okutulan Peygamberin Hayatı, İslam Tarihi gibi dersleri adeta zorunlu hale getirilen Seçmeli zorunlu din dersleri kaldırılmalıdır.
3- Okulların İmam Hatipleştirilmesine Son Verilmelidir
4-Okullarda cami imamı görevlendirme uygulamalarına son verilmelidir
5-Okullarda Kutlu Doğum Haftası Uygulamalarına Son Verilmelidir
6-Ders Kitapları Bilimsel İçeriğe Kavuşturulmalıdır
7-Öğrencilerin Kılık-Kıyafetlerine Karışılmamalıdır
8-Okullarda Mescit Uygulamasına Son Verilmelidir
9-MEB Şura Kararları Yok Sayılmalıdır
10-Bilimsel ve Laik Eğitim İçin Söz ve Karar Öğrencilerin, Öğretmenlerin, Velilerindir
Bizler bu ülkenin güzel bir gelecek düşleyen insanları, gericiliğe karşı hep birlikte sesimizi yükseltmenin çok önemli olduğuna inanıyoruz. Bizler tüm inançlar, laik bir ülkenin teminatı altına alınsın istiyoruz; dinciliğin siyasi ve ticari çıkarlarla inançları sömürmesine karşı duruyoruz.Bizler, çocukların gözlerindeki kararlılığı, inadı ve umudu sürekli kılabilmek için Bilimsel ve Laik Eğitim istiyoruz. Ya Siz…” dedi.
Basın açıklamasının ardından toplanan imzalar İl Mili Eğitim Müdürlüğü’ne teslim edilerek eylem sonlandırıldı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here