Sol Parti Antalya İl Başkanı Aysel Aydın Finike’de köy okullarında derslere öğretmenlerin yerine imamların, kara çarşaflı eşlerinin girmesini ve AKP Gençlik kollarının okullarda çalışma yapmasını eleştirdi.

Okullarda Gerici Eğitime Karşı Bilimsel ve Laik Eğitimi Savunacağız diyen Aysel Aydın “Eğitime başlayan kamu okullarının 5 tanesi EBA (Milli Eğitim Bakanlığının hazırladığı EĞİTİM BİLİŞİM AGI) destek noktası haline getirilmiştir. İşin komik tarafı Eğitim Bilişim Ağı destek merkezi olarak seçilen bu 5 okulun 4 tanesinde internet bile yoktu. Yeşilköy, Dağbağ, Çamlıbel ve Yazır İlkokulları internet bağlantısı olmadan açılmış ve Yeşilköy ve Dağbağ’a imam eşleri, Çamlıbel ve Yazır’a imamlar öğretmen olarak İlçe Milli Eğitim Müdürü Cengiz Çoşkun tarafından atanmışlardır. Atanan kişiler öğretmenlik yapmaya uygun kriterlere sahip değildirler. Hem Çamlıbel ve Yazır Köylerinde çalışan imamlar, hem de Yeşilköy ve Dağbağ köylerinde çalışan imam eşleri çocuklara müfredat ve eğitim programlarında bulunmayan Arapça eğitimi vermektedirler. İmam eşleri yüzlerini de kapatan bir çarşafla derslere girmektedir. İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü yaptığı açıklamada bunları görevlendirmeleri kabul etmiş ama verilen eğitimin niteliği konusunda kamuoyuna yanıltıcı bilgi vermiştir ve de İmam eşlerinin derslere kara çarşafla girdiği kendileri tarafından bilinmektedir” dedi

AKP OKULLARDA
Aysel Aydın “ Pandemi bahanesiyle çocuklarımıza öğle yemeği vermeyen Milli Eğitim Müdürlüğü 9 Mart 2021 Salı günü ise okula gelmesi gereken ilkokul öğrencilerini okula getirmemiş ve sabahtan itibaren köy okullarına doldurmuştur. Pandemi gerekçe gösterilerek haftada kendi kayıtlı oldukları okullara iki gün getirilen bu çocuklar o gün pandemi yokmuş gibi köylerde EBA destek noktası adı altında açılan köy okullarına doldurulmuştur. Aynı gün okullarda bulunmaması gereken AKP-MHP’ye yakın; TÜMGİAD (Tüm Girişimci ve İş İnsanları Derneği), Kumluca Yörük Türkmen Derneği gibi dernekler ve AKP Finike Gençlik kollarının yöneticileri kitap dağıtma bahanesiyle İlçe Milli Eğitim Müdürü tarafından sınıflara doldurulmuş çocuklara nutuklar çekmişlerdir. İnternet bağlantısı olmayan EBA Destek noktaları başta olmak üzere köy okullarında siyasi çalışma yapmışlardır. İlçe Milli Eğitim Müdürü Cengiz Çoşkun ise bu yasadışı ve suç teşkil eden işlemi bir mesajla duyurmuş ve kutlamıştır” dedi.

ANAYASAYA VE ÇOCUK HAKLARINA AYKIRI
Aysel Aydın “Finike İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünün gerici, partizanca, ayırımcı uygulamaları yasalara, anayasaya ve çocuk hakları bildirgesine aykırıdır ve suçtur. Bunun hesabını soracağız ve sormaya da devam edeceğiz. Finike halkı gerici faşist güruhu SOL’layıp geçecektir” dedi.

OKULLARDA GERİCİ EĞİTİME KARŞI LAİK VE BİLİMSEL EĞİTİMİ SAVUNALIM
Ekonomik krizin toplumda tamir edilemez yaralar açtığı, genç işsizliğinin tarihimizin en yüksek oranına çıktığı, yoksulluğun yaşamımızı karattığı bir dönemde yaşarken bütün bunların sebebi AKP-MHP koalisyonu gerici, faşist eğitimi toplumumuza dayatıyor. Finike’de ortaya çıkan olay AKP-MHP koalisyonunun nasıl bir eğitim ve nasıl bir toplum anlayışını halka dayattığını göstermesi açısından güzel bir örnektir. Özelleştirme politikaları ile halkı yoksulluğa, işsizliğe, açlığa mahkûm eden AKP-MHP koalisyonu, gerici politikaları ile de halkı “kaderine razı gelmeye” ikna etmeye çalışmaktadır.

Köy okullarını açıyoruz diyerek, mahalle statüsündeki bölgelerdeki özel okullar da, az sayıdaki köydeki kamunun devlet okulları da eğitime başlamıştır.

Eğitime başlayan kamu okullarının 5 tanesi EBA (Milli Eğitim Bakanlığının hazırladığı EĞİTİM BİLİŞİM AGI) destek noktası haline getirilmiştir. İşin komik tarafı Eğitim Bilişim Ağı destek merkezi olarak seçilen bu 5 okulun 4 tanesinde internet bile yoktu. Yeşilköy, Dağbağ, Çamlıbel ve Yazır İlkokulları internet bağlantısı olmadan açılmış ve Yeşilköy ve Dağbağ’a imam eşleri, Çamlıbel ve Yazır’a imamlar öğretmen olarak İlçe Milli Eğitim Müdürü Cengiz Çoşkun tarafından atanmışlardır. Atanan kişiler öğretmenlik yapmaya uygun kriterlere sahip değildirler. Hem Çamlıbel ve Yazır Köylerinde çalışan imamlar, hem de Yeşilköy ve Dağbağ köylerinde çalışan imam eşleri çocuklara müfredat ve eğitim programlarında bulunmayan Arapça eğitimi vermektedirler. İmam eşleri yüzlerini de kapatan bir çarşafla derslere girmektedir. İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü yaptığı açıklamada bunları görevlendirmeleri kabul etmiş ama verilen eğitimin niteliği konusunda kamuoyuna yanıltıcı bilgi vermiştir ve de İmam eşlerinin derslere kara çarşafla girdiği kendileri tarafından bilinmektedir.

Finike’de Taşımalı eğitim yolu ile toplam 9 köydeki çocuklar Arif’te aynı binada bulunan Şehit Osman Çelik İlkokulu, Arif Ortaokulu ve Arif İmam Hatip Ortaokuluna gelmektedir. Ortaokullar haftada 5 gün taşımalı bu okullara gelirken nedense ilkokullar haftada iki gün(Pazartesi-Salı) sınıfın yarısı, diğer iki gün(Perşembe-Cuma) sınıfın diğer yarısı olarak gelmektedirler. Bu okullardaki çocuklara daha önce verilen öğle yemeği uygulamasından Milli Eğitim Bakanlığı vazgeçmiştir. Pandemi bahanesiyle köylerden gelen çocuklara öğle yemeği verilmemekte ve çocukların fiziksel ve duygusal gelişmeleri hiç dikkate alınmadan eğitim sürdürülmeye çalışılmaktadır. Taşımalı okullarından köylerine dönen ilkokullar köy okullarında da akşama kadar öğretim adı altında gerici-faşist eğitimin yalanlarına, hurafelerine, Arapça derslerine sokulmaktadır. İlçe Milli Eğitim Müdürü çocukların pedolojik gereksinimlerini değil İmam Hatip Ortaokullarına zorla yönlendirilmelerini dikkate almaktadır.

Pandemi bahanesiyle çocuklarımıza öğle yemeği vermeyen Milli Eğitim Müdürlüğü 9 Mart 2021 Salı günü ise okula gelmesi gereken ilkokul öğrencilerini okula getirmemiş ve sabahtan itibaren köy okullarına doldurmuştur. Pandemi gerekçe gösterilerek haftada kendi kayıtlı oldukları okullara iki gün getirilen bu çocuklar o gün pandemi yokmuş gibi köylerde EBA destek noktası adı altında açılan köy okullarına doldurulmuştur. Aynı gün okullarda bulunmaması gereken AKP-MHP’ye yakın; TÜMGİAD (Tüm Girişimci ve İş İnsanları Derneği), Kumluca Yörük Türkmen Derneği gibi dernekler ve AKP Finike Gençlik kollarının yöneticileri kitap dağıtma bahanesiyle İlçe Milli Eğitim Müdürü tarafından sınıflara doldurulmuş çocuklara nutuklar çekmişlerdir. İnternet bağlantısı olmayan EBA Destek noktaları başta olmak üzere köy okullarında siyasi çalışma yapmışlardır. İlçe Milli Eğitim Müdürü Cengiz Çoşkun ise bu yasadışı ve suç teşkil eden işlemi bir mesajla duyurmuş ve kutlamıştır.

Finike İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünün gerici, partizanca, ayırımcı uygulamaları yasalara, anayasaya ve çocuk hakları bildirgesine aykırıdır ve suçtur. Bunun hesabını soracağız ve sormaya da devam edeceğiz. Finike halkı gerici faşist güruhu SOL’layıp geçecektir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here