Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK)’in Ankara’da düzenleyeceği eyleme Antalya ve Alanya’dan gitmek isteyen KESK üyelerine polis engel oldu.

KESK’in düzenlediği Ankara eylemine katılarak 4+4+4 eğitim sistemini ve 4688 sayılı kamu çalışanlarının sendika yasa tasarısını protesto etmek isteyen KESK üyelerinin gidişine  Antalya ve Alanya’da polis engel oldu.

KESK üyeleri, saat 22:30 sıralarında Tonguç Caddesi üzerindeki durakta bekleyen otobüsün yanında toplanmaya başladı. Polis  İçişleri Bakanlığı’nın genelgesi ile sendika üyelerine Ankara’ya gidemeyeceklerini bildirdi. Gönderilen tebligatı inceleyen KESK üyeleri Ankara’ya gitmelerinin engellenmesini protesto etti. 2 saatlik beklemenin ardından bir sonuç çıkmayınca KESK’liler, sloganlar atarak yürüyüşe geçti. Gecenin 01.30’unda sloganlar atan KESK’liler, TRT Caddesini araç trafiğine kapatarak oturma eylemi başlattı.

 

Grup adına basın açıklaması yapan Eğitim-Sen Antalya Şube Başkanı Nurettin Sönmez, Türkiye’nin dört bir yanından Ankara’ya gitmeye çalışan kamu emekçilerinin bulunduğu illerden çıkartılmadığını söyledi. Hükümetin KESK’in gücünden korktuğunu savunan Sönmez, ” KESK dün olduğu gibi bugünde mücadelesinden vazgeçmeyecektir. Bunun burada bir tepkisini gösteriyoruz. Yine yarın meydanlarda toplanacağız” dedi. Sönmez Platformu saat:11.00’da bir basın açıklamaklarını kaydetti

Alanya’da da KESK otobüsünün hareketine izin verilmedi. Alanya’da  da KESK üyeleri de 01.00’da bir basın açıklaması yaparak saat 11:00’de Eğitim Sen önünde buluşmak üzere dağıldılar. KESK’e bağlı Eğitim Sen üyeleri 28 ve 29 Mart’ta tüm okullarda grev kararı almışlardı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here