Eğitim Sen Antalya Şubesi’nin lise öğrencileri arasında düzenlediği “Korku, İnsanların ve Toplumların Geleceğinde Korkunun Yeri, Etkisi” temalı kompozisyon yarışmasının ödül töreni yapıldı.

Eğitim Sen Antalya Şubesi’nin lise öğrencileri arasında düzenlediği “ Korku, İnsanların ve Toplumların Geleceğinde Korkunun Yeri, Etkisi” konulu kompozisyon yarışması ödül töreni 19 Haziran 2020 tarihinde Eğitim Sen Antalya Şubesi’nde yapıldı.

Bu dönem yarışmanın seçici kurulunda “ Şair Şükrü Erbaş, Yazar Arzu Alkan, Yazar Seviye Merih, Yazar Derya Yılmaz, Yazar-Şair Nusret Gürgöz, ile edebiyat öğretmenleri Oğuz Eraslan ve Ayten Bayar yer almıştı.

Adem Tolunay Anadolu Lisesi öğrencisi Rojin Bakan ‘Korkunun Korkutuculuğu’ adlı eseriyle yarışmanının birincisi, Alanya Fevzi Alaettinoğlu Anadolu Lisesi öğrencisi Cemre Kethüda ‘Korku ve Toplum’ adlı eseriyle ikinci, Manavgat Fatih Sultan Mehmet Anadolu Lisesi öğrencisi Öykü Erol “Ruhumuzdaki Sessiz Çığlık’ adlı eseriyle üçüncü olmuştur. Ebru Leylek ‘Korku’ , Gülse Say ‘Siyah Yerlerde Kalamamak’ Defne Nur Şahin ‘Korkunun Zindanı’ Billur Aksoy ‘İçimizdeki Büyük Düşman’ Sare Nur Şenses ‘Korkunun Gücü ve Değişimi’ adlı eserleriyle mansiyon ödülüne layık görüldüler

Ödül töreninde Şube Başkanı Nurettin Sönmez, Eğitim Sen olarak önceki yıllarda yarışmaya katılmış ve yayınlanmasına değer görülmüş kompozisyonları kitaplaştırdıklarını belirterek “ Önümüzdeki dönem bu kitabımızın ikincisini çıkarma noktasında çalışmamızı yapacağız. Öğrencilere başarılar diliyorum” dedi.

Sönmez yaptığı konuşmanın devamında

“Eğitim Sen Eğitim Emekçilerinin ekonomik, demokratik haklarını savunan ve hakların elde edilmesi için mücadele eden bir emek örgütüdür. Bununla birlikte eğitim sisteminin sorunlarını tespit eden, sorunları çözme noktasında çözüm önerileri geliştiren, görüşlerini, düşüncelerini ilgili kurumlarla tartışan ve uygulanmasının takipçisi olan bir örgüttür.
Yine Eğitim Sen TÖS ten, TÖB-DER den devraldığı miras gereği bilime, sanata değer veren, bu alanlarda çalışmalar yapan bir örgüttür. Eğitim Sen kültürel çalışmaları mücadelenin bir parçası olarak görür. Bu nedenle Eğitim Sen Antalya Şubesi olarak her yıl kentimizde birçok kültür sanat faaliyetini gerçekleştirir.
Eğitim Sen Tiyatro topluluğunun çalışmaları
Eğitim Sen Müzik Grubunun çalışmaları
Her yıl düzenlediğimiz geleneksel Eğitim Sen kuruluş yıldönümü plastik sanatlar sergisi
Eğitim Sen Erbani topluluğu çalışması
Eğitim Sen Okuma Grubu çalışması
bu kültür sanat çalışmalarındandır.
Yine Eğitim Sen Antalya Şubesi olarak sadece Eğitim Emekçilerinin dahil olduğu çalışmalar değil, öğrencilerin katıldığı çalışmalar da yapmaktayız. Bu çalışmaların en önemlilerinden birisi 2008 yılından beri lise öğrencileri arasında düzenlediğimiz kompozisyon yarışmasıdır. Amacımız öğrencileri yazmaya teşvik etmek ve yeteneklerini ortaya çıkarmak olan bu çalışmamızı bu yıl pandemi nedeniyle zor koşullarda olmamıza rağmen yine sağlıklı bir şekilde tamamladık. Şimdiye kadar Barış, Nükleer Enerji ve Yaşam, Adalet, İnsan Haklarıyla İnsandır, Aşk, Emek,Öteki Kimdir?, Kadın, Eğitim Hakkı, ve Gençlik Öyküleri konu başlıklarında düzenlediğimiz yarışmanın bu yılki konusu “Korku” idi. Korkunun insan yaşamında ne denli önemli olduğu, yaşamımızı şekillendirmede ne denli belirleyici olduğu bildiğimiz bir gerçekliktir. Yarışmaya katılan öğrencilerimizde kendi pencerelerinden korkuyu değerlendirdiler.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here