Antalya Emek Demokrasi Güçleri, Ankara gar katliamında hayatını yitiren Korkmaz Tedik’in isminin Konyaaltı Belediyesince parka isminin verilmesi üzerine AKP ve MHP’nin başlattığı imza kampanyasını protesto etti.

Konyaaltı Belediyesi önünde toplanan Emek Demokrasi Güçleri adına basın açıklamasını Kazım Yiğit okudu. Basın açıklamasına Korkmaz Yiğit’in Antalya’da yaşayan ailesi de katıldı.

Korkmaz Tedik’in ailesi adına kısa bir konuşma yapan babası  Erdoğan Tedik ; Korkmaz Tedik’i terör örgütleriyle ilişkili gösterenler hakkında yasal işlemleri başlatacaklarını ifade etti Korkmaz Tedik’in annesi Zohre Tedik’de duygularını ifade etti.

Değerli Basın Emekçileri

10 Ekim 2015’te KESK, DİSK, TMMOB ve TTB’nin düzenlemek istediği Emek, Barış, Demokrasi mitingine katılmak için gelenlerin toplandığı Tren Garında başlayamayan yürüyüşte peş peşe iki IŞİD’li canlı bomba saldırısı gerçekleştirmişti. Ankara Garı önünde gerçekleşen katliamda yedisi Antalya’dan olmak üzere103 kişi hayatını kaybetmişti. Bunlardan biri de hayatının büyük kısmını Antalya’da geçirmiş, Akdeniz Üniversitesi mezunu Korkmaz Tedik’ti. Konyaaltı Belediyesinin aralık ayı meclis toplantısında Korkmaz Tedik isminin ilçede bir parka verilmesi gündeme gelmiştir. AKP ve MHP grubunun tavrı, hayatını kaybeden barış insanlarına ve onların ailelerine saygısızlık etmekle kalmamış; Ankara Gar Katliamını üstlenen IŞİD odaklarını da sevindirmişlerdir. Fakat AKP ve MHP’lilerin karşı oyları parka Korkmazın ismini vermeye  mâni olamamış, Belediye Meclisi oy çokluğuyla Korkmaz Tedik Parkı’nın açılmasına karar vermiştir. Ne var ki, Antalya halkının Korkmaz Tedik’i bağrına basmasına tahammül demeyen AKP ve MHP ittifakı, işi imza kampanyası açmaya kadar götürmüşlerdir.

Bu süreç, Korkmaz Tedik’in şahsında 10 Ekim Katliamı’nda yitirilen Emek-Barış-Demokrasi mitingi katılımcılarına yönelik yerelde Cumhur ittifakının pozisyonunu göstermesi bakımından ibret vericidir. Bu çaba, emek-barış-demokrasi mücadelesi verenlere yönelik katliamın siyasi suç ortaklarının itirafnamesidir. Katliam dava dosyasında izini sürdüğümüz insanlık suçlusu IŞİD terör örgütüne yönelik, onlarca istihbarata rağmen katliamı önlemek için hiçbir şey yapmayarak, IŞİD bombalarının patlamasından sonra can çekişen insanların üstüne gaz sıkan, ambulansların ve yaralıları hastaneye taşınmasını geciktiren, katliam faillerinin soruşturulmasında-yakalanmasında isteksiz davranan; failleri değil de katliamı protesto edenlere ve katliamda yaşamını yitirenlere ceza yağdırmakta aceleci davrananların suç ortaklığının politik pozisyonunun da tüm açıklığıyla yansıtmaktadır.

Hayatını Türkiye’nin bağımsızlığına, barış, emek, demokrasi, özgürlük ve sosyalizm mücadelesine adayan Korkmaz Tedik katledildiğinde, Emek Partisi Genel Yönetim Kurulu üyesiydi. Bu gerçek bilindiği halde, gerici hedeflerine varmak için yalana sarılmakta beis görmeyen AKP ve MHP grubu, olmadık iftiraları öne sürmüşler, Korkmaz’ın adını kriminalize etmeye çalışmışlardır. Fakat bütün bu çabalar beyhudedir! Çünkü Antalya halkı, 10 Ekim’de katledilenlerin ve Korkmaz’ın değil, katliamı gerçekleştiren ve buna göz yumanların “vatan sevgisi”ni sorgulamaktadır. Kimin IŞİD’in yanında kimin barış ve demokrasinin yani Korkmaz’ların yanında yer aldığı bellidir.

Korkmaz Tedik adı parka verilmesin diye imza kampanyasını düzenleyenlere soruyoruz: Birkaç şirkete milyarlarca liralık vergi affı getirilirken, asgari ücretliden vergi kesintisi yapılmasın, kaynaklar dolar garantili bir kaç şirketin karı için değil de halk sağlığına harcansın diye bir kampanya neden düzenlemiyorsunuz acaba? Ülke ve halk sevgisinin test edileceği gerçek sorulara cevabı olmayanlara sözümüz; Korkmazımızın adını bir daha ağzınıza almayın. Ülke tarihinde onurlu ve gururlu bir yerde duruyor . Bunu değiştirmeye kimsenin gücü yetmez. Nitekim ülkenin dört bir yanında 10 Ekim 2015 günü kaybettiklerimiz ve Korkmaz adına açılmış parklar, anıtlar, kütüphaneler olduğunu da hatırlatmak isteriz.

Korkmaz, IŞİD katliamında hayatını kaybetmeseydi eğer; bugün ekonomik krize, salgına ve sömürüye karşı işçileri, emekçileri aydınlatmak, yoksul halkı birleştirmek için çalışıyor olacaktı. Asgari ücretin insanca yaşamaya yetecek bir seviyeye gelmesi için mücadele ediyor olacaktı, “Kuru ekmek yiyorsa aç değildir” diyen zihniyete karşı mücadele ediyor olacaktı, sağlık emekçilerinin talepleri için mücadele ediyor olacaktı. Bugün, güneşi balçıkla sıvamaya çalışanlar ise, krizin, salgının tüm yükünü emekçilere yıkmak için gayret gösteren sermaye politikacılarıdır. Salgını, açlığı, yoksulluğu bütün ağırlığıyla yaşayan halkımız ‘IŞİD sevindiricilerine’ prim vermeyecektir.

Büyük soygunların, büyük hukuksuzlukların, büyük rantların, halka yaşatanların, soygun ve sömürü düzeninin sürdürülmesini, muhaliflere yönelik nefret ve düşmanlık söylemi ile meşrulaştırılmasını başaramayacaksınız, izin vermeyeceğiz.sizin bu bölücü tutumunuz aslında 10 ekim davasının bitmediğinin de bir işaretidir.Durduğunuz yer bellidir.Bu barış ve demokrasi düşmanlığınız karşısında Konyaaltı Belediye başkanı ve meclis üyelerinin aldığı karardan dolayı bir kez daha kendilerine teşekkür ediyoruz

Korkmaz ile birlikte hayatını kaybeden tüm canlarımız onurumuzdur. Ve onların yüce isimleri bu ülkenin parklarında, kütüphanelerinde, sanat mekanlarında yaşamaya devam edecektir.

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here