Aşağı Karaman mahallesinin hemen çıkışında yer alan Kapuz Kanyonu uzun yıllardır yerel halk tarafından bilinmesine rağmen bir türlü gerekli ilgili görememişti.

Antalya şehir merkezine 17 km uzaklıktaki kanyon, hafta sonunu doğa ile başbaşa geçirmek isteyenler için çok elverişli bir konumda idi… “İdi” diyorum, çünkü Konyaaltı Belediye Başkanı Semih Esen’in ziyaret edip, küçük gölünde botla gezmesi ile gazeteciler tarafından da keşfedilen kanyon bir anda ilgi odağı oldu ve hafta sonları gölde yüzenler, çevrede piknik yapanlar, hafta sonunu sulama kanalları etrafında geçirmek isteyenlerle doldu. Çadır kuranlardan, ailesiyle piknik yapanlara kadar yüzlerce insan etrafı doldurdu. Etrafta çöp toplama, otopark vs. gibi hizmetlerin getirilmesi hızı artan talep sayısına yetişmediği için de pet şişe, çocuk bezi, piknik artıkları, cam kırıkları tüm bölgeyi büyük bir çöplük haline getiriyor.

Bütün bunlara rağmen güzelliklerini göstermek için can atan Kapuz kanyonuna aracınızla bir gezi düzenlemenizi ancak bu gezinin mümkünse hafta sonu olmamasına çalışmanızı öneririm. Gölde yüzebilir, küçük kum plajında dinlenebilirsiniz. Küçük gölden çıkıp oluşturduğu derede taşların üzerinde küçük bir yürüyüş yapabilirsiniz. Aracınızla Aşağı Karaman mahallesini Korkuteli ilçesine bağlayan yoldan 3 km gittikten sonra ağaçların altında yapacağınız küçük bir yürüyüşle de tepeden kanyonun manzarasını izleyebilirsiniz.

Doğa ve insanın daha fazla uyum içinde olacağı ve insanın doğaya daha az zarar vereceği bir gelecek diliyoruz…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here