Konyaaltı sahilinin bulunduğu alanda bir rezidans ile çeşitli yüksek katlı konut inşaatlarının silüeti bozduğu, turizmi öldürdüğü ve büyük yapı yoğunluğuna sebep olduğu gerekçeleriyle imza kampanyası başlatıldı. Şehir Plancıları Odası da bu yapıların önünü açan imar planı değişikliğinin iptali için dava açtı.

Konyaaltı sahil boyundaki yüksek katlı bazı inşaatlarla bir otel firmasına ait rezidans inşaatına karşı, dünyaca yaygın imza kampanyası platformu change.org.tr’de kampanya başlatıldı. Kampanyaya 7 bin 500’e yakın kişi imza attı. Antalya Büyükşehir Belediyesi ile Konyaaltı Belediyesi’nin meclislerinin muhatap gösterildiği kampanyada, sahil öngörünüm bölgesinde toplamının 10-12 parselden oluşacağı belirtilen yüksek ve çevre dokusuyla uyuşmayan binaların şehrin hem silüetini yerle bir ettiği, hem büyük bir yapı yoğunluğuna neden olduğu, hem de Konyaaltı’nda turizmi öldürdüğü dile getirildi.

Daha önce turizm alanı ilan edilen, ancak 2016 yılında ‘tercihli konut alanı’ olarak değiştirilen imar planı ilan edilir edilmez Konyaaltı’nda devasa binalar yükselmeye başladığına dikkat çekilen kampanyada, “Böylece inşaat yoğunluğu artan bölgede, bir yandan biten binalar hızla satılırken, diğer yandan 8-10 parselin daha aynı ölçekte yapılaşacağı belirtiliyor. Bu duruma dur demek isteyen Şehir Planlamacıları Odası’nın açtığı dava hala devam ediyor. Ancak uygulama için durdurma ön kararı çıkmadı mahkemeden. Şimdi bizler bir imza vererek bu projelere tepkimizi göstermeliyiz. Bu kentimizde ve ülkemizde yaşayan her duyarlı bireyin çevreye ve kente karşı bir sorumluluğudur” denildi.

Antalya Büyükşehir Belediyesi’nden kısa süre önce yapılan açıklamada ise rezidans inşaat izninin, 15 Haziran 2017 tarihinde Konyaaltı Belediye Meclisi tarafından verildiği kaydedildi.

Kaynak:AntalyaHaber

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here