Akit gazetesi ve Haber3 internet sitesi,  9 Temmuz 2011 tarihli, “İhanete İmza” manşeti ile yaptığı komplo haberini, Antalya Özgürlükler Derneği, Attalos Heykeli  önünde açıklaması yaparak protesto etti.

Okunan açıklamanın tam metni:

“Akit gazetesi ve internet haberciliği yapan Haber3’de, 9 Temmuz 2011 tarihli, Yener Dönmez-Ankara imzası ile Antalya Özgürlükler Derneği, dernek başkanımız Mehmet Ali Uğurlu, dernek yöneticisi Muhammet Demir, Antalya Büyük Şehir Belediye başkanı Mustafa Akaydın ve CHP milletvekili-sanatçı Ali Tolga Çandar’ı hedef alan polis kaynaklı bir haber çıktı. Haberde, Haziran ayında yapılan Abdal Musa etkinliklerinde,  Mehmet Ali Uğurlu’nun serbest bırakılması için açılan imza standında, Antalya Büyükşehir başkanı Mustafa Akaydın ve CHP milletvekili-sanatçı Tolga Çandar’ın  konuya duyarlılık gösterip imza atmalarını “İhanete İmza” komplo başlığı verildi.

Akit gazetesi, Fettullah Gülen’in komplocu polisinden aldığı bilgilerle, 7,5 aydır bir tutuklu olan Mehmet Ali Uğurlu daha hiç mahkemeye çıkmadan, şeriat mahkemesinde hükmünü vererek, DHKP-C üyesi ilan etti. Yine aynı haberde dernek yönetim kurulu üyemiz Muhammet Demir örgütün Manavgat sorumlusu olarak gösterildi. Yine aynı haberde, Derneğimiz “Özgürlükler Derneği” DHKP-C ile bağlantılandırıldı.  Madem öyle isek, biz 7,5 aydır bu konuda Antalya’nın göbeğinde imza masası açıyoruz. Derneğimizin adresi bellidir. Dernekler masasına kayıtlıdır. Neden müdahale etmediniz? Devrimcileri, devrimci-demokrat kurumları komplolarla, yalanlarla tutuklamak, basmak sizin ahlakınız, adaletiniz. Şimdi de tecavüzcü Hüseyin Üzmez’in gazetesini mi peşinize alarak mı komplo peşindesiniz?

Fettullah’ın polisi, Mehmet Ali Uğurlu ve Yürüyüş Dergisi çalışanlarını 7,5 ay önce yine buna benzer komplo ile tutuklandı. 7,5 aydır bu dosyanın üzerinde gizlilik kararı var ve avukatlar bile dosyayı görememişken, şeriatçı Akit gazetesinin muhabiri Yener Dönmez hükmü veriyor. Ortalıkta olan Muhammet Demir örgütün Manavgat sorumlusu olarak direk hedef gösteriliyor. Komplolar, oyunlarla, insanları yargısız infaz ederek sizler asıl olarak ihanetinizi, insanlık dışı ahlakınızı, adaletsizliğinizi gösteriyorsunuz. Hiçbir muhalefete tahammül edemediğiniz için, insan olarak üstlerine düşeni yapan Mustafa Akaydın ve Tolga Çandar’a “ihanet” suçlaması yapıyorsunuz.

Asıl olarak, soruyoruz, Antalya Özgürlükler Derneği, Derneğimizin başkanı Mehmet Ali Uğurlu,  yönetim kurulu üyesi Muhammet Demir kimdir ki, Akaydın ve Çandar’ı ihanetle suçlayabiliyorsunuz? Kurumumuz ve derneğimizin üyeleri,  vatanını satan, halkına ihanet eden hainler mi?  AKP’nin polisinin ve Akit gazetesinin asıl olarak rahatsız olduğu Derneğimizin ve insanlarımızın vatanımızın emperyalistlere peşkeş çekilmesine karşı mücadele eden devrimci ve demokratlardan oluşmasıdır. Derneğimiz ve üyelerimiz için vatanımızın bağımsızlığı, halkımızın özgürlüğü ve değerlerimiz her şeyin üstündedir. AKP iktidarının ve Akit gibi şeriatçıların tahammül edemediği de budur.  Biz bu derneğin üyeleri olarak, derneğimize, başkanımız Mehmet Ali Uğurlu’ya ve Muhammet Demir’e sahip çıkıyoruz. Bu vatan bağımsız olup, halkımız özgürleşip adalet yerini buluncaya kadar mücadele etmeye devam edeceğiz.  Akit gazetesinin komplosunu boşa çıkaracağız!

“Komploları Boşa Çıkartacağız, Komplocu Akit Gazetesi, Faşizmin Borazanı Akit Gazetesi, Mehmet Ali Uğurlu’ya Özgürlük, Kahrolsun Faşizm Yaşasın Mücadelemiz” sloganları atıldı. Ayrıca basın açıklamasında “Komplocu Akit Gazetesi, Akit Gazetesi Kime Hizmet Ediyor,  Mehmet Ali Uğurlu’ya Özgürlük- Vatanını ve Halkını Sevdiği için tutuklandı Serbest Bırakılmasını İstiyoruz, Düşüncelerimiz ve Özgürlüğümüz İçin Mücadele Ediyoruz,  Komploları Provokasyonları Boşa Çıkartacağız” dövizleri açıldı. Basın açıklamasına DHF ve Antalya Pir Sultan Abdal Derneği destek verdi.

AÇIKLAMA: Tolga Çandar 10 Temmuz 2011tarihinde Şeriatçı Akit gazetisinin komplo haberine karşı bir açıklama yapmıştır. Çandar, bu açıklamada demokrat ve halk ozanı kimliğinden uzak, sanki kendisi kandırılarak attırılan bir imza olarak söylemiştir. Kendisine, 7,5 aydır tecrit hücresinde hastalıkları ilerlemesine rağmen hiçbir mahkemeye çıkarılmadan bir komplo ile tutulan, dernek başkanımızın durumu anlatıldıktan sonra kendinden önce yüzlerce insanlığını kaybetmemiş halkımız gibi imzasını atmıştır. Sayın Çandar, komplocu Akit gazetesinin ve AKP’nin polisinin, derneğimiz, Mehmet Ali Uğurlu ve Muhammet Demir ile ilgili yalanına inanarak, attığı imzanın “çevre düzenlenmesi ile ilgili bir imza“ olduğunu söylemiştir. Bunu aydın- sanatçı ve milletin vekili kimliğine ne kadar yakıştırıyor kendinin ve halkımızın vicdanına bırakıyoruz.

 

ANTALYA ÖZGÜRLÜKLER DERNEĞİ

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here