Antalya Emek ve Demokrasi Güçleri Kobane’ye yaşam Koridoru açılması için eylem yaptı.

Kazım Özalp Caddesi üzerinde bulunan Halk Bankası önünde toplanan Antalya Emek ve Demokrasi Güçleri üyeleri buradan Attalos Heykeline kadar, yaşam koridoru açılmasını talep eden sloganlarla yürüdüler. Attalos Heykeli önünde grup adına basın açıklamasını KESK Antalya Şubeler Platformu Dönem Sözcüsü Mustafa Ayar yaptı.

Mustafa Ayar “Hükümetin Suriye’ye yönelik savaş ve müdahale politikası, bugüne değin çeşitli cihatçı çeteleri olduğu gibi IŞİD’i de besledi, büyüttü. “Suriye bizim iç meselemizdir” söylemiyle Suriye’nin iç işlerine müdahale bir devlet siyaseti haline getirildi. Bugün de dışarıdan gelip saldıran IŞİD terör çetesiyle, Rojava’da yaşayan halkları ve onların savunma örgütlerini eşitleyerek aynı çizgiyi sürdürüyor.” dedi

Üç bir yandan kuşatılmış Kobanê’nin yalnızlığının artık son bulması gerektiğini vurgulayan Ayar, “AKP’nin Kobanê’nin düşmesine ve bunu izleyecek bir katliama seyirci kalmamalı, buradaki direnişin ihtiyaçlarının karşılanması için gerekli yardımların yapılabileceği bir yaşam koridorunu açmalıdır.
Kobanê’den yaralı geçişleri kolaylaştırılmalı, sınıra bir sahra hastanesi kurulmalı, ağır yaralıların helikopter ambulansla taşınması sağlanmalıdır.” şeklinde konuştu.

AKP’nin Suriye’ye ve Rojava bölgesine yönelik savaş siyasetine son vermesi gerektiğinin altını çizen Ayar,”Sınır ötesi harekat, tampon bölge, uçuşa yasak bölge gibi müdahaleci planlardan vazgeçilmelidir. Cihatçı çetelere her türlü silah ve lojistik destek son bulmalıdır” dedi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here