Konyaaltı Çapulcular Meclisi 28 Haziran 2013 Cumartesi günü yaptığı toplantının tutanaklarını yayınladı.

 

ANTALYA-KONYAALTI ÇAPULCULARI MECLİSİ

28 HAZİRAN 2013 TARİHİNDE YAPILAN FORUM TUTANAĞI

28 Haziran Cuma günü saat 21.00’de Birebir önünde toplandık. 100’e yakın arkadaşımızla sloganlarımızla Çapulcu Park’a kadar yürüdük.Yaklaşık 100 kişi ile forumu başlattık.Forumun ortalarına doğru sayımız 200’ü buldu.

*Meclis Yürütmemiz ;önceki forumumuzla ilgili kısa bir bilgilendirme yaparak katılımcılara gündem önerilerinde bulundu. Gençlik meclisinden arkadaşlar meclisi bilgilendirdiler .

*Çağdaş Hukukçular Derneği Genel Başkan Yardımcısı aynı zamanda bir Konyaaltı Çapulcusu olan avukat Münip ERMİŞ ;gezi parkı sürecindeki direniş ,ülkemizin geleceğine daha umutla bakmamızı sağladı,umudumuzu tazeledi,AKP polisinin tüm baskılarına rağmen direnişimiz haklı ,meşru ve hukukidir.Bizim Konyaaltı Direnişçileri olarak mücadelemizi böyle bir meclise dönüştürerek sürdürmede emeği geçen tüm çapulcuları saygı ile selamlıyorum dedi.

*Sayımız az çoğalmalıyız.

*Bu tür kitle olaylarında sayımızın azalıp çoğalması normaldir.Kitleyi kontrolize edecek organizasyonlar yapmalıyız.2 Temmuz da alanlar hareketlenecektir.Bunun dışında seçenekler bulmalıyız.Hepimizin ortaklaşacağı kısa ,yalın bir bildiri hazırlamalıyız.Önümüzde ki seçimlerde sandıklara sahip çıkacak bir örgütlenmeğe ihtiyacımız var.Antalya merkezinde ki 2 Temmuz Anmasına Konyaaltı Çapulcuları olarak pankartımızla katılmalıyız.

*Dilimizi ötekileştirmeden kullanalım,sevgi dili kullanalım.

*Burada bulunan kişilerin ortak paydası AKP karşıtı olmaktır.Kendimizi anlatan bildiriler hazırlayıp dağıtmalıyız. 2Temmuz katliamı dinci-gericilerin yüzünü açığa çıkarmıştır Bu nedenle Ethem’i vuranlarla ,Sivas katliamını yapanlar aynı güçlerdir.

*Ethem’i öldürenleri sorgulamayacaksak burada ne işimiz var? Vatandaşlık çalışma grubu oluşturulmasını öneriyorum.Örneğin otobüslerde engelli bölümü var ama otobüse binmek bir engelli için oldukça zor.

*Genç arkadaşlar olarak bir karar aldık.Haftaya Starbucks’In kapısının önünde halka kahve dağıtarak protesto edeceğiz.Bu eylemle ilgili düşüncelerinizi söylerseniz seviniriz.Bugün Diyarbakır Lice’de 1 kişi öldürüldü.Barışı AKP değil biz sokaklarda birlikte mücadele ederek,halkların kardeşliğini ve bir arada yaşamı savunarak bu barışı biz inşa edeceğiz.

*Ethem’in katilini serbest bırakma kararı veren hakim vicdanım rahat dedi.Bu nasıl vicdanmış?

*Artık yavaş, yavaş forumlarımızı gündemli yapmalıyız.Örneğin önceden birlikte belirlediğimiz gündem konusunu ilgili çalışma grubu hazırlayıp,sunmalı,üzerinde kısa bir tartışma yapılmalı,ardından serbest gündeme geçilip değerlendirmelerimizi yapıp ,önerilerimizi sunmalıyız.Bu önerilerle ilgili değerlendirme yapıp ortak kararlar almalıyız ve bu kararlarımızı mutlaka hayata geçirmeliyiz. Örneğin acilen MİT Yasa Tasarısının içeriği ve olası sonuçlarını bu meclise Eğitim Çalışma Grubu sunacak bir çalışma yapmalıdır.

*Yürüyüş ve toplantılarımızı belirli periyotlarla yapmalıyız Belki ilk zamanlarda uyum sorunu yaşayabiliriz.Ama bu meclis kısa bir süre sonra istikrarlı,disiplinli ve gittikçe çoğalan bir meclise dönüşebilir.

*Devlet doğal hayata büyük zararlar verecek,sermayeye yaşam alanlarımızı peşkeş çeken bir yasayı meclisin gündemine getirmek üzere.Bu konularda biz Derelerin Kardeşliği Platformu olarak bir takım çalışmalar yapacağız.Bu çalışmalarla ilgili Çevre çalışma grubu olarak sizlere sunumlar yaparak bilgilendireceğiz.Bu meclisin bir pankartı olmalı ve yürütme bir bildiri taslağı hazırlayıp,meclise sunmalıdır.

*Halkların kardeşliği söylemi var ama önce kardeşliğimizi göstermeliyiz.PKK yanlısı düşüncelere karşıyım.Özel güvenlik kuracaksın ,sonra halkların kardeşliği diyeceksin.Kimse kusura bakmasın ,bu konuda omuz omuza olmam.

*Yandaş basının gezi parkında nasıl yayın yaptıklarını hep birlikte gördük.Yıllardır bu medyanın bize Kürtleri nasıl gösterdiklerini ve gösterebileceklerini tahmin etmemiz zor değil.Ben bu medyadan Kürtlerin hep kötü olduğunu duyarak ve izleyerek büyüdüm.Bugün Lice’de insanlara ateş açıldı,bir insan öldü.Barış karakol yapmakla gelmez.Halkların kardeşliği ile barış gelir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here