Kızıldere Katliamının 42. Yıl dönümünde Gençlik Muhalefeti’nin düzenlediği

Özgürlük ve Dayanışma Partisi’nin destek verdiği eylemde Üç Kapılar önünden Cumhuriyet Meydanına bir yürüyüş düzenlendi.

“Kızıldere’den Gezi’ye Mücadele Sürüyor ” pankartı ile Üç kapılar önünde toplanan Gençlik Muhalefeti ve ÖDP üyeleri “Mahir Hüseyin Ulaş Kurtuluşa Kadar Savaş”,”Devrim Şehitleri Ölümsüzdür”, “Kızıldere Onurumuzdur”, “Yaşasın Devrimci Dayanışma” “Kızıldere son değil savaş sürüyor, Gelenek sürüyor Dev-Genç yürüyor, Mahirlerden Özenç’e selam olsun Dev-Genç’e” sloganları ile Cumhuriyet Meydanına kadar yürüdü. Burada yapılan basın açıklaması:

Bundan 42 yıl önce 30 mart 1972’de Tokat’ın Niksar ilçesine bağlı Kızıldere köyünde Mahir Çayan, Hüdai Arıkan, Cihan Alptekin, Nihat Yılmaz, Sinan Kazım Özdoğru, Sabahattin Kurt, Ahmet Atasoy, Ömer Ayna, Ertan Saruhan ve Saffet Alp; Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan hakkında alınan idam kararının hayata geçmesini engellemek amacıyla gerçekleştirdikleri eylemde oligarşinin kolluk kuvvetleri tarafından vahşice katledildiler. Onlar, tüm hayatlarını Türkiye halklarının kurtuluşu için devrimci mücadeleye adamışlardı, hayatlarını da bu yolda yitirdiler. Gerçekleştirdikleri eylemle devrimci dayanışmanın, fedakarlığın en güzel örneğini sergilediler. Onlar yaşamlarıyla Türkiye’nin devrimci gençlerine büyük bir miras bıraktılar.

Onların katledilişinden yaklaşık 42 yıl sonra Haziran 2013’de Türkiye halkları eşitlik ve özgürlükleri için AKP diktatörlüğüne karşı ayağa kalktı, Türkiye’nin dört bir yanında milyonlarca insan sokağa çıktı. Ancak sokaklarda özgürlüğünü ve adaleti arayanlara, bundan 42 yıl önce onlara karşı nasıl bir tutum sergilendiyse aynı şekilde bir tutum sergilendi, AKP’nin kolluk güçleri direnenlere vahşice saldırdı ve 8 kardeşimizi katletti. Oligarşinin yapısı 42 yıl önceki yapısından bugün çok daha farklı olsa da onun faşist, halk düşmanı karakteri hala varlığını en üst düzeyde sürdürüyor ve oligarşi ortadan kaldırılmadığı sürece de bu karakterini sürdürmeye devam edecek.

Bugün onların mücadelesi Haziran direnişiyle devam ediyor. Onlarla aynı idealleri paylaşan milyonlarca insan yeni bir ülkeyi sokaklarda, parklarda, forumlarda inşa ediyorlar. Bu mücadele eşitlik ve özgürlük temelinde yeni bir ülke kuruluncaya dek de sürecek.
Bizler güzel bir gelecek için artık daha da umutluyuz. AKP diktatörlüğünün ülkemiz üzerinde kurduğu karanlığı parçalamaya bugün her zamankinden daha yakınız. Halkın iktidarına giden yolda adımlarımızı daha sıklaştırdık. Mahirlerin bize bıraktığı mirasla ve haziran direnişinden aldığımız güçle eşitlik ve özgürlük temelinde yeni bir ülke kuracağız.

Basın açıklamasının ardından ÖDP İl Binasında Gençlik Muhalefeti tarafından gerçekleştirilen Sinevizyon gösterisi, müzik ve şiir dinletisinden oluşan anma etkinliğine de çok sayıda kişi katıldı.

Diğer bir etkinlik ise Halkevleri, Liseli Genç Umut, Öğrenci Kolektifleri tarafından gerçekleştirildi. Etkinlikte Kapalı yol Halk Bankası önünden Attalos meydanına sloganlarla yürünerek basın açıklaması ve şiirlerle türkülerle bir anma gerçekleştirildi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here