43. yılında Kızıldere katliamında yaşamını yitiren Mahir Çayan ve yoldaşları Antalya’da
ÖDP İl Örgütü ve Gençlik Muhalefeti tarafından düzenlenen yürüyüş ve basın açıklamasıyla anıldı. Üçkapılar’da toplanan ÖDP ve Gençlik Muhalefeti üyeleri sloganlarla Attalos Heykeline kadar yürüdü. Yürüyüşe Yıldız Yumruk grubu da destek verdi. Attalos Heykeli önünde grup adına basın açıklamasını Seda Balmumcu yaptı.

Mahir Çayan, Sinan Kazım Özüdoğru, Hüdai Arıkan, Ertan Saruhan, Saffet Alp, Sabahattin Kurt, Nihat Yılmaz, Ahmet Atasoy, Cihan Alptekin, Ömer Ayna 12 Mart faşist cuntası tarafından idam edilmek istenen Deniz Gezmiş,Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan’ın idamlarını engellemek cunta tarafından Niksar’ın Kızıldere köyünde 30 Mart 1972’de katledildiler.

ON’ların aramızdan ayrılışlarının üzerinden tam 43 yıl geçti. Kızıldere’nin 43 yılında bu gün ülkemizde iktidarda olan AKP iktidarı ve tüm yasaları hiçe sayarak ülkeyi alenen fili başkanlıkla yöneten Recep Tayyip Erdoğan ülkeyi 12 Mart cuntası veya 12 eylül darbecilerininki gibi faşist bir diktatörlükle yönetmek istemektedir.

İç güvenlik yasası gibi asgari demokratik koşulları dahi ortadan kaldıran, hakları için sokağa çıkan her insanı katletmeye imkân tanıyan ve sokakları tamamen halka kapayan bir yasa çıkartılar. Polis şiddeti günden güne dozajını arttırarak devam ediyor. Gerici ve faşist uygulamaların her gün yeni bir tanesi hayata geçiyor. Sözde cumhurbaşkanına hakaret bahanesiyle yüzlerce insan tutuklandı” dedi

AKP ne yaparsa yapsın 2013 Haziran isyanıyla halk korku barikatını yıkmış AKP’nin düzeninde büyük bir gedik açmıştır diyen Seda Balmumcu, “Bu gedikten fışkıran direniş ruhu AKP’nin hırsızlık ve yoksulluk düzenini sarsmaya devam etmektedir.

Bu isyan ruhu Kızıldere’den Fatsa’ya oradan Haziran’a uzanan bir direnme ruhudur. 43 yıl önce aramızdan ayrılan ON’ların üzüntüleri kalbimizi paramparça etse de artık matem tutma vaktinde olmadığımızı biliyoruz. Kızıldere kalbi atanların yolu artık Haziran’a çıkmaktadır.
AKP’nin ülkenin üzerinde kurduğu karanlığa karşı aydınlık bir gelecek için de umutlar günden güne büyüyor, bu umut bugün Haziran isyanının güneşidir.

AKP, ne tür baskı yasalarını yürürlüğe sokarsa soksun bizler Mahir’ler nasıl mücadelelerinde bir an dahi geri adım atmadılarsa, bizlerde AKP’ye karşı mücadelemizde bir an dahi geri adım atmayacağız. Eşit ve özgür bir ülke kurana dek Kızıldere şehitlerinin ve Haziran isyanının ortaya koyduğu devrimci değerler ışığında devrimci mücadelemizi daha da güçlenerek sürdüreceğiz.

Mahirler’den devraldığımız bu direniş ruhunu Ethemlerin, Ali İsmaillerin, Ahmetlerin kahramanlıklarıyla barikat barikat, sokak sokak direnişlerde geleceğe taşıyacağız” dedi

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here