DİSK Akdeniz Bölge Temsilciliği tüm Türkiye ile eş zamanlı olarak kıdem tazminatının fona devredilmek istenmesini protesto etti.

Kapalı Yol olarak bilinen Kazım Özalp caddesinde bulunan Halk Bankası önünde toplanan DİSK üyeleri sloganlarla kıdem tazminatının fona devredilmek istenmesini protesto etti.

Konuyla ilgili basın açıklamasını Genel İş Antalya Şube Başkanı ve DİSK Akdeniz Bölge Temsilcisi Cemal Aybar yaptı.

İşçiler tepki gösterdi

DİSK tüm Türkiye’de eylem yaparken  DİSK Genel Merkez Yöneticisi ve Devrimci Turizm İşçileri Sendikası Eş Genel Başkanı M. Saffet Yahyaoğlu’nun Antalya’daki  eylemin örgütlemesinde yer almaması   dikkat çekti. Devrimci Turizm İş Sendikası’ndan tasfiye edilmek istenen Eş Genel Başkanı Didem Erkıvanç Türkay ve Genel Örgütlenme Sekreteri Ali Karabudak ise eyleme katılanlar arasında idi. Sendika da anti demokratik uygulamaları nedeniyle eleştirilen M. Saffet Yahyaoğlu’nun kendisiyle ters düşen yönetim kurulu üyeleriyle bir arada görünmek istemediği yorumları yapıldı.

Basın açıklamasına KESK’e bağlı sendikaların şube başkan ve yöneticileri TMMOB İKK temsilcileri, siyasi partilerin ve derneklerin temsilcileri de katıldı.

Sonun başlangıcı

Cemal Aybar “kıdem tazminatının 80 yıllık temel bir işçi hakkı olduğunu söyledi. Kıdem tazminatlarının fona devrinin sonun başlangıcı olduğunu belirten Aybar, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Hükümet kıdem tazminatı fonunun işçinin yararına olduğunu söylüyor. Aklımızla, işçiyle dalga geçmeyin! İşsizlik rekor kırarken, TÜİK rakamlarına göre 7 milyon işsiz varken işten çıkarmaların kolaylaşması işçinin yararına olabilir mi? Fon 42 yıldır gündemde. Ama işçilerin mücadelesi sonucu çıkarılamadı. AKP 15 yıldır iktidarda ama bugüne kadar kıdem tazminatını fona devredemedi. Eğer kıdem tazminatı fonu işçiye yararlı olsa çok önemli bir referandum öncesinde işçilerin oyunu almak için kullanılırdı. Hükümet işçiye ölümü gösterip sıtmaya razı etmeye çalışıyor. Ödemeyen patronlar olduğunu söyleyerek kıdem tazminatını ortadan kaldırmak istiyor. Herkes bilsin kıdem tazminatı hakkımızı kısıtlamaya ve ortadan kaldırmaya yönelik oyunlara izin vermeyeceğiz. Hükümetin kıdem tazminatında hazırladığı Truva atını reddediyoruz. Bireysel fonu reddediyoruz, garanti istiyoruz. Hükümet fon ısrarından vazgeçmelidir.”

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here