KESK Antalya Şubeler Platformu üyeleri cezaevlerinde tutuklu bulunan arkadaşlarının

serbest bırakılması için eylem yaptılar. Attalos Heykeli önünde toplanan KESK üyeleri adına konuşan KESK Antalya Şubeler Platformu Dönem Sözcüsü Mustafa AYAR ” Halen çeşitli cezaevlerinde 21 KESK’li hukuksuz ve keyfi şekilde tutulmaktadır. Tutukluluk ancak mahkeme-hakimlik kararı ile kurulabileceği gibi mahkeme-hakimlik kararıyla kaldırılır. Ancak gelinen somut aşamada KESK üye ve yöneticilerine yönelik sindirme operasyonlarında hiçbir hukuki dayanağı olmayan şeklen mahkeme kararlarıyla üyelerimiz aylarca yıllarca tutuklu kalmaktadırlar. Halen bu uygulamalarla onlarca üyemiz tecrit hücrelerinde haksız olarak tutulmaktadır”

Mustafa AYAR “Sözde yeni çıkarılan 6526 sayılı yasa ile hedeflenenin uzun tutukluluk süresini aşmamak, somut suç şüphesi olmadan tutuklama yapmamak ve tutuklamanın son çare olarak istisna olarak kullanılması olduğu söylenmektedir. Fakat söz konusu bizler olunca, pratikteki uygulama böyle değildir. İşi, yeri yurdu belli olan kamu çalışanları aylardır soyut “örgüt üyeliği” suçlamalarıyla özgürlüklerinden mahrum bırakılmaktadır. Bu gayri-hukuki uygulamalar sonucu üyelerimiz anayasal güvence altında bulunan sendikal haklarını kullanamamakta, düşünce, ifade özgürlükleri ve kişi güvenlikleri tehdit ve ihlal edilmektedir.

Hrant Dink cinayeti sanıklarından tecavüzcülere, Malatya Zirve yayınevi sanıklarından İbrahim Şahinlere, Veli Küçük’lere, Alpaslan Arslan’lara kamuoyunda halka karşı suç işleyen kontrgerilla ve çete faaliyeti yürütenler birer birer serbest bırakılırken yönetici ve üyelerimiz hala tutukludur.
KESK olarak bugüne kadar olduğu gibi tutuklu arkadaşlarımızın özgürlüğüne kavuşması için hem örgütlü gücümüzle hem de hukuksal olarak mücadele etmeye devam edeceğiz. Tek suçları sendikal hak ve özgürlükler, barış ve demokrasi mücadelesi vermek olan arkadaşlarımızın derhal serbest bırakılmasını istiyoruz” dedi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here