KESK Antalya Şubeler Platformu; KESK’e  yapılan baskıların, yönetici ve üyelerine dönük

hukuksuzlukların son bulması ve KESK’li tutukluların derhal serbest bırakılması talebiyle bir basın açıklaması yaptı.

Antalya Adliyesi  önünde  bir araya gelen KESK üyeleri sloganlarla KESK’e dönuk baskı ve tutuklamaları protesto ettiler. KESK üyeleri sık sık  “KESK’li tutsaklar onurumuzdur, Baskılar bizi yıldıramaz,Zafer direnen emekçinin olacak, Yaşasın örgütlü mücadelemiz, Gün gelecek devran dönecek AKP halka hesap verecek,İşte sendika işte KESK…” şeklinde slogan attı.

KESK adına basın açıklamasını  KESK Antalya Şubeler Platformu Dönem Sözcüsü BES Antalya Şube Başkanı Mustafa Ayar okudu.

KESK Dönem sözcüsü Ayar “On yıllık iktidarında devletin bütün kurumlarını denetimi altına almak için akla hayale gelmeyecek yöntemleri “ustalıkla” uygulayan AKP, kendi kurduğu “yeni” rejimin önünde engel olarak gördüğü tüm emek ve demokrasi güçlerine, sendikalara, muhaliflerine karşı ülkeyi toplama kamplarına dönüştüren saldırılarını son hızla sürdürüyor…” dedi.

KESK Dönem Sözcüsü Ayar  “Sadece son bir yıl içerisinde 61 yönetici ve üyemizin tutuklanması, son beş ay içinde üçüncü kez KESK’in kapısının şafak vaktinde çalınması baskı ve kuşatmanın sistematik bir hal aldığını göstermektedir. Son bir yılın aynı zamanda    kamu çalışanlarının geleceklerini çalmayı hedefleyen “sahte sendika” yasasının yenilenmesi ve “toplu sözleşme” kandırmacasının yaşandığı dönem olduğu gözden kaçırılmamalıdır. KESK; AKP’nin yalanlarını ve kamu emekçilerine düşman politikalarını işyerlerinde ve alanlarda kararlılıkla teşhir etmiştir. Oyunu bozulan AKP saldırganlaşmıştır.KESK’in kararlı mücadelesinden ürken Başbakan ve hükümet üyeleri her eylemimizde KESK’i hedef gösteren açıklamalar yapmaktan geri durmamıştır.

Gözaltına alınan arkadaşlarımıza; Neden 8 Mart’ta ve 25 Kasım’da eylem ve etkinlikdüzenliyorsunuz? Niçin eğitim, sağlık hakkı konulu paneller, konferanslar düzenliyorsunuz?  21 Aralık, 23 Mayıs grevlerine neden katıldınız?  4+4+4 yasasına karşı neden eylem yaptınız?  Gözaltına alınan, tutuklanan arkadaşlarınıza destek içinneden basın açıklaması yaptınız? sorularının sorulması KESK’in sürdürdüğü mücadeleden duyulan rahatsızlığın göstergesidir.”Dedi

KESK’in kararlı bir şekilde  mücadele ettiği bu dönemle ile operasyonların aynı zamana denk gelmesinin tesadüf olmadığını belirten  KESK Dönem Sözcüsü  Ayar; “AKP, yandaş yapamadığını işlevsizleştirmek,işlevsizleştiremediğini izole etmek, izole edemediğini susturmak, susturamadığını ise yok etmek istemektedir. Onlar için artık, kendisinden olmayan herkes potansiyel “terörist”tir. İktidarın kendisi gibi düşünmeyenlere yönelik her hamlesi bu temel politika etrafında hayata geçirilmektedir. Yandaş medyasının nezaretinde yapılan baskınların asıl amacı, KESK’i ve bağlı sendikalarımızı toplumun çoğunluğunun gözünde itibarsızlaştırma, sendika binalarımızı sanki birer “suç merkezi”ymiş gibi göstermeye çalışmaktır… Sürdürmeye kararlı olduğumuz emek ve demokrasi mücadelesinden dolayı AKP’nin takdirine mazhar olmayı zaten beklemiyoruz. Bugün KESK’in yıpratılması için onurlu mücadelesine gölge düşürülmek isteyenler ne kadar uğraşırlarsa uğraşsınlar başarılı olamayacaklardır. İnsanca bir yaşam, demokratik bir Türkiye mücadelesi yürütmek suçsa, KESK mücadeleyi büyüterek bu suçu işlemeye devam edecektir. Arkadaşlarımızın haksız ve adaletsiz biçimde tutuklanmasına karşı onlar serbest bırakılana kadar mücadeleye devam edeceklerini” belirtti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here