19 Aralık 2013 günü “Satış Sözleşmesini Kabul Etmiyoruz! Bütçeden Hakkımızı İstiyoruz!

Diyerek iş bırakacak olan KESK çalışmalarına hız verdi. KESK’ bağlı sendikalar yaptıkları eylem ve etkinliklerle kamu emekçilerini ve halkı greve katılmaya davet ettiler.

İlk açıklama Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası Antalya Şube Başkanı Mustafa Kılınç’tan geldi. Şube binasında basın toplantısı düzenleyen Mustafa Kılınç ““Bizler, “ İnsanca Bir Yaşam İçin,  Emekten Yana Demokratik Bütçe” İstiyoruz! Kamuda, istihdam eksikliğinin giderildiği,taşeron çalışmanın yasaklandığı tüm çalışanların iş ve ücret güvencesinin sağlandığı kamu yararını temel alan bir bütçe istiyoruz…19 Aralık 2013 günü Hizmet Üretiminden Gelen gücümüzü kullanarak Grev’deyiz. Tüm halkımızı bu eyleme destek olmaya, iktidarı da halkın ve çalışanların yararına bütçe yapmaya çağırıyoruz” dedi.

İkinci eylem Büro Emekçileri Sendikası Antalya Şubesi tarafından gerçekleştirildi. SGK Antalya İl Müdürlüğü önünde toplanan BES üyeleri AKP İktidarına Kırmızı kart gösterdi. Burada BES adına konuşan şube başkanı Mustafa Ayar “Kamu Çalışanları mücadelesi içerisinde dalgakıran işlevi gören içimizde adeta bir Truva atı gibi yer alan AKP’nin Memur kolları gibi çalışan Memur Sen’e,
“800 TL iyi para, bu parayla geçinilir” diyen Çalışma Bakanı’na, “Asgari Ücret 1000 TL olursa bu ülke batar” diyen Maliye Bakanı’na, “en az üç çocuk yapın” diyen Başbakan’a, kırmız kar gösteriyoruz” dedi.

Mustafa Ayar “Bugün ülke genelinde yüz binler kırmızı kartlarımızla artık yeter hakkımı istiyorum diyor itiraz ediyor, isyan ediyoruz.
İsyan ediyoruz çünkü insanca yaşam istiyoruz. İtiraz ediyoruz çünkü “Eşit, Özgür, Bağımsız, Laik ve Demokratik bir Türkiye” istiyoruz! Dedi.”

Üçüncü eylemse KESK Antalya Şubeler Platformu tarafından yapıldı. Kışlahan Meydanında toplanan KESK üyeleri adına açıklamayı KESK Antalya Şubeler Platformu Dönem Sözcüsü Nurettin Sönmez yaptı. Nurettin Sönmez “ 2014 yılı bütçesi mecliste görüşülmeye başlandı, yaz döneminde yandaş sendika Memur-Sen ve AKP arasında yapılan toplu satış sözleşmesiyle kamu emekçilerinin hakları ellerinden alınmıştı. Şimdi kamu emekçilerinin haklarımızı talep ediyoruz,satış sözleşmesine hayır diyoruz. 2014 yılı bütçesinin emekçiden yana emekten yana, halktan yana olmasını istiyoruz dedi” KESK üyeleri daha sonra grev bildirilerini halka dağıttı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here