Antalya Kent İzleme Platformu’nun (AKİP) 20.01.2019 tarihinde Antalya
Barosu’nda düzenlediği Kent Hakkı Forumu içeriğinden hazırlanan kitap yayınlandı.

Kitap, Antalya Barosu’nun maddi katkısı ve Antalya Baro Yayınları Kurulu’nun desteğiyle basıldı.

Kitaba PDF Formatında bu linke tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Merhaba,

Antalya Kent İzleme Platformu, yerel sorunlara duyarlı olan Antalya Barosu’na kayıtlı “Çağdaş Hukukçuların” girişimi ile 2014 yılı içinde faaliyetlerine başladı.

“Bilmek yapabilmektir” başlıklı çağrısı ile yerel yönetimlerde görev yapmış ya da yapmakta olan Baromuza kayıtlı avukatları toplantı salonumuzda bir araya getirerek, bilgi ve deneyim aktarımı ile kente dair neler yapılabileceği hakkında verimli bir görüşme yapmışlardı.

Daha sonra kentimizin akademisyenleri, şehir plancıları, mimar, mühendis, gazeteci, pek çok farklı uzmanlık alanında yer alan ve kent sorunlarına duyarlı kişi ve çevrelere çağrı yapılarak oluşturulan “Antalya Kent İzleme Platformu”, gönüllülük esasına dayalı olarak, kentimizin sorunlarını takip eden, objektif ve bilimsel yaklaşımlarıyla kendinden söz ettiren, sözü dinlenen önemli bir sivil toplum oluşumu olarak hayatımızda yer edindi.
Son olarak 20/01/2019 tarihinde Baromuzda gerçekleştirilen “Antalya Kent Hakkı Forumu”nda kent yaşamı “hak” kavramı boyutunda ele alırken,yerel sorunlarımız, kent hakkı ihlalleri ve kente karşı işlenen suçlar irdelenerek, son derece anlamlı ve gerçekçi bir sonuç bildirgesi yayımlandı.

Bilindiği gibi üstlendikleri görev gereği, “Hak”, “Hukuk”, “Adalet”, “İnsan Hakları” yolunda mücadele eden avukatların mesleki faaliyetleri gerekçe gösterilerek yargılandığı, cezaevlerine konulduğu, avukatlara eziyet edildiği günlerden geçiyoruz.
“Avrupa Demokrat Avukatlar Birliği” (AED), “Dünyada İnsan Hakları ve Demokrasi İçin Avrupalı Avukatlar Birliği” (ELDH) ile “Avrupa Barosu İn san Hakları Enstitüsü” (İDHAE), 24 Ocak Tehlikedeki Avukatlar Günü’nü bu yıl Türkiye’deki avukatlara ithaf etti.

Hiç kuşku yok ki karşılaşılan hukuksuzluklar ve keyfilikler aslında bütün bir toplum hayatının geleceğini, barış içinde bir arada yaşama iradesini tehdit ediyor.

Bütün bu nedenlerle, Antalya Kent İzleme Platformu’nun bu faaliyetine Baromuzun İnsan Hakları, Kadın Hakları ve Toplumsal Cinsiyet Eşitliği, Çocuk Hakları, Hayvan Hakları ve Çevre Hakları gibi çalışma gruplarının birikimleriyle katkıda bulunduk. Bu forumda sunulan bildirileri, açıklama ları, kentimizi rengarenk yansıtan ve haklarını talep eden çevrelerin sami mi seslerini kitaplaştırmayı üstlendik.

Bu etkinlik için emek harcayan, katkı koyan kentimizin duyarlı hak savunucularını içtenlikle kutluyor, her zaman insan, doğa ve tarih bilinciyle hareket eden Antalya Barosu adına dayanışma duygularımla selamlıyorum.

Av. Polat BALKAN
Antalya Barosu Başkanı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here