DİSK Genel-İş Sendikası Antalya Şubesi üyeleri, kıdem tazminatının kaldırılmak istenmesini protesto etti.

DİSK/Genel-İş Sendikası önünde toplanan işçiler, Antalya Şube Başkanı Cemal Aybar önderliğinde yürüyüşe geçti. Attalos Heykeli’ne kadar ellerindeki pankartlarla sloganlar atarak yürüyen işçiler, yoldan geçenlere de broşür dağıttı.

DİSK Genel İş Sendikası Antalya Şube Başkanı Cemal Aybar, Attalos heykeli önünde yaptığı basın açıklamasında, 4857 sayılı yasa ile çalışma koşullarının esnekleştirildiğini ve 5510 sayılı kanunla da emeklilik yaşı ile prim gün sayısı artırılarak, emekli ücretlerinin düşürüldüğünü söyledi.

Torba Yasa ile belediye işçilerinin sürgün edildiğini belirten Aybar, 10 milyona yakın işçinin kayıt dışı çalıştığını, çalışanların yüzde 75’inin asgari ücret aldığını ve kıdem tazminatı hak eden işçi sayısının az olduğunu kaydetti

Çalışanlar olarak kazanılmış haklarının geri alınmasına asla izin vermeyeceklerini ifade eden Aybar, Avrupa ülkelerinde 1400 avro seviyesinde olan asgari ücretin Türkiye’de 235 avro olduğunu söyledi. Aybar, şöyle konuştu:

“Biz geleceğimiz olan çocuklarımıza ihanet etmeyeceğiz. Bizim ülkemizde eğitimde fırsat eşitliği yok. Bizim çocuklarımız, geleceğin potansiyel işçileridir. Kendi haklarımıza sahip çıktığımız gibi çocuklarımızın haklarına da sahip çıkacağız. AKP’nin kazanılmış haklarımıza müdahale etmesi halinde üretimden gelen gücümüzü kullanacağımızı bilmesi gerekir. Bu bağlamda 8 Ekim’de Ankara’da yapılacak olan merkezi eyleme sendikalı, sendikasız, emekten yana siyasi partiler olmak üzere büyün çalışanların katılmasını istiyorum.”

“75 yıllık hakkımız, son kalemiz, kıdem tazminatını vermeyeceğiz” diyen Aybar, alanda toplanan üyeleri Kışlahan Meydanı’nda oturma eylemi yapmaya davet etti.

Kıdem tazminatı protestosuna katılan DİSK Genel İş Sendikası üyeleri, Attalos heykeli önünden Kışlahan Meydanı’na kadar sloganlar atarak yürüdü. Meydana ulaşan sendika üyeleri, bir süre  oturma eylemi yaptılar.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here