Antalya Alevi Bileşenleri ile Emek ve Demokrasi Güçleri Maraş Katliamı’nın 42’inci, 19 Aralık cezaevi katliamlarının ise 20’inci yılı nedeniyle Attalos Heykeli önünde anma düzenledi.
Açıklamayı okuyan Nurettin Erdoğan, “Noktasına, virgülüne kadar hesaplanmış, planlı , örgütlü bir saldırıydı .Günler öncesinde milli piyango satıcısı görüntüsü ile katliamcılar Maraş’a yerleştirilmişti. 7 gün süren vahşete hiçbir müdahalede bulunulmadı” diyerek katliamın nasıl işlendiğini anlattı.

Maraş ve 19 Aralık katliamlarının yaşandığı tarihsel koşullara işaret eden Erdoğan, bu katliamların hangi amaçlarla gerçekleştirildiği, nasıl bir vahşetin sahnelendiği anlatarak, “Akıtılan bunca kanın hesabı sorulana kadar her alanda olacağız. Tüm katliamların hesabı sorulup, sorumlular yargılanmadıkça bu ülkeye adalet, barış ve demokrasi gelmeyecektir” dedi.

Bu saldırıların faili meçhul kalmasının yenilerinin yaşanması anlamına geldiği kaydedilen açıklamada, “Mafya reisleri etrafa tehditler savururken, hakkını arayan madencilerin yerlerde sürüklendiği ülkemize adalet gelmeyecektir”

Laik, tam bağımsız, demokratik, özgür bir ülkede eşit haklarla, eşit koşullarda, barış içinde, bir arada yaşama inadından vazgeçmeyen bizler; demokrasinin, insan haklarının, özgürlüklerin, hukukun üstünlüğünün yeşermesini istediğimiz bu coğrafyada katliamlarla yüzleşmenin şart olduğunu düşünüyoruz.

Akıtılan bunca kanın hesabı sorulana kadar, her alanda varolacağız. Bu ülkedeki farklı inanç ve kültürlere mesafe koymadan, ötekileştirmeden, bu kan gölüne çevrilen topraklara barış, eşitlik, adalet gelene kadar mücadelemize devam edeceğiz. 19 Aralık Cezaevleri Katliamını unutmadık, unutturmayacağız. Maraş Katliamını unutmadık, unutturmayacağız.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here