Kürt kadın siyasetçilerine yönelik suikasti kınamak ve infazların bir an önce aydınlatılması talebiyle

BDP Antalya İl Örgütü bir yürüyüş ve  basın açıklaması yaptı

Sakine Cansız, Fidan Doğan ve Leyla Söylemez’in katledilmesini protesto eden Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) Antalya İl Örgütü üyesi yüzlerce kişi, parti binalarının önünden Attalos heykelinin olduğu meydana kadar yürüdü.

Partililer, ‘Barışa Uzanan Eller Kırılsın, Katiller Bulunsun’ yazılı pankart taşıdı. Caddede, ellerinde ‘Sakine’yiz, Fidan’ız, Leyla’yız’, ‘Katliamı kınıyoruz’ yazılı döviz taşıyan partililer, Türkçe ve Kürtçe ‘Barışa uzanan eller kırılsın’, ‘Katiller halka hesap verecek’ şeklinde slogan attı.

Burada basın açıklaması yapan BDP Antalya İl Örgütü Başkan Yardımcısı Hülya Ayık, diyalog ve barışçı demokratik çözüm tartışmalarının gündemde olduğu bir dönemde üç kadın siyasetçinin Paris’te katledildiğini söyledi. Bunun Kürt sorununun demokratik çözümüne engel bir provokasyon olduğunu ifade eden Ayık, “Bu katliam başta barışa ve halkların kardeşliğine yapılmıştır. Kadın özgürlüğüne yapılmış bir katliamdır” dedi.

AKP Hükümeti’nin suikastın arkasındaki güçleri ve katilleri açığa çıkarması gerektiğini aktaran Ayık, AKP Sözcüsü Hüseyin Çelik’in olayla ilgili “Muhtemelen PKK içi hesaplaşma” açıklamasını çirkin bir söylem olarak nitelendirdi. Ayık, olayın Kürt siyasal hareketini tahrik etmeye, provokatif bir ortam yaratmaya ve Avrupa’da da sürecek diyalog ve müzakere çalışmalarını etkilemeye yönelik bir hesaplaşma olduğunu söyledi.

BDP İl Başkanı İhsan Nergiz de Fransa’da yaşanan bu olayı nefretle kınadığını belirtti. 3 kadın siyasetçiye yapılan suikastın barış ve dostluğa yapılan bir darbe olduğunu anlatan Nergiz, “Başbakan Erdoğan Fransa devletini zorlayıp, katilleri açığa çıkarmalı” dedi. Fransa’da 3 kadının öldürülmesinin ardından mecliste grubu olan parti başkanlarının söylemlerini eleştiren Nergiz, olay sonrası kanla beslenen siyasi partilerin açığa çıktığını aktardı.

Basın açıklamasının ardından grup sloganlarla tekrar  BDP Antalya İl Örgütü binasına  doğru yürüdü.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here