Antalya açıklarına demir atan Amerikan uçak gemisi Abraham Lincoln, birkez daha protesto edildi.

ÖDP;TKP ve Halkevi, geminin derhal Antalya’yı terk etmesini istedi

Küresel Katil Emperyalist ABD’ye ait uçak gemisi USS Abraham Lincoln’un  Antalya Limanı açıklarına demirlemesine tepkiler sürüyor. ÖDP,TKP ve Halkevi Konyaaltı sahil şeridi Sea Life Otel karşısında düzenledikleri bir basın açıklması ile katilleri kentde istemediklerini söylediler.

“Katil ABD İşbirlikçi AKP, Antalya Uyuma Onuruna Sahip Çık,Antalya Uyuma Katilleri Doyurma, Katil ABD Ortadoğudan Defol” sloganlarının atıldığı basın açıklamasına çevredeki esnaf ve halktan da destek geldi.

 

Emperyalist katiller şehrimizden defolun

17 Temmuz günü kentimize gelen ABD savaş cihazına ait uçak gemisi Abraham Lincoln, Antalya açıklarında demirli bekliyor.

17 Temmuz 1968.

Evet bizler için 17 Temmuz’un bir anlamı var. 1968’in devrimci gençlik önderlerinden Vedat Demircioğlu’nun 6. filonun protesto edildiği günlerde polis tarafından katledilişinin yıldönümüdür. 1968’in sıcak mücadele günlerinde ülkemiz devrimci gençliğinin Amerikan emperyalizmine başkaldırdığı o günlerde katledildi Demircioğlu.

Kanlı Pazar’da, Milli Türk Talebe Birliği, Komünizmle Mücadele Dernekleri ile gençliğin bu anti-emperyalist başkaldırısına saldıran, gençlerimizi katleden gericiler, bugün AKP’yi kuranlardır. Ogün sokakta emperyalizme hizmet edenler bugün ABD’nin Ortadoğu politikalarının taşeronluğunu yapmaktadırlar.

Abraham Lincoln uçak gemisi Körfez savaşından, Afganistan’a ve Irak işgaline kadar birçok emperyalist saldırının ana vurucu gücü olmuş bir savaş aygıtıdır. Antalya açıklarında duran bu gemi dünya halklarının kanını döken bir savaş makinasıdır.

Bu gemi neden bugün sahillerimizde. Ortadoğu yeni bir emperyalist savaşın yeni bir müdahalenin içine sürükleniyor. Emperyalistler, Ortadoğu’da Suriye üzerinden yeni bir tezgahı örgütlüyorlar. Sahibinin sesi İslamcılar eliyle, Suudilerin ve Katar’ın parası AKP hükümetinin desteği ile Suriye’de kanlı bir emperyalist bir plan uygulanıyor. AKP hükümetinin de yardımıyla Suriye’de başlatılan mezhep eksenli savaş bütün Ortadoğu’yu yakacak niteliktedir. Libya’da NATO işgali için seferber olan AKP iktidarı, şimdi de Suriye’de Libya’dakine benzer bir senaryonun taşeronluğunu yapıyor.

Akdeniz’in doğusu her türden büyük gücün askeri kapışma alanı haline geliyor. Bölgemizde savaş kan ve gözyaşı bir kez daha milyonlarca insanın kaderi oluyor.

AKP hükümeti, emperyalizme Ortadoğu’da taşeronluk yapma politikalarının bir uzantısı olarak Amerikan gemilerini her fırsatta ağırlıyor. Emperyalizmin savaş ve katliam yorgunu askerlerine seks, içki, eğlence hizmetleri sağlamak bu ülkenin asli görevlerinden sayılıyor. Amerikan askerleri geldiğinde genelevleri boyatmak, Vedat Demircioğlu’nun öldürüldüğü günlerden bugüne bu ülkeyi yönetenlerin bir geleneği olarak sürüyor.

Bu kenti yöneten valiye ve belediye başkanlarına sesleniyoruz. Hiç kimsenin bu emperyalist ordunun askerlerini milyonlarca turistin geldiği bu şehre, üç kuruş para bırakıyorlar diye aklamaya, ağırlamaya hakkı olamaz. Sokaklarımızda dolaşan bu emperyalist askerler turist değildir. Sahilimizde demirleyen şey bir turist gemisi değildir. Ve kimse bizden Anadolu halklarının konukseverliğini, dünya halklarının katillerine göstereceğimizi beklemesin.

Amerikan askerleri kentimizi derhal terk etmelidir. Bu kenti yönetenler Amerikan emperyalizminin katil sürüsüne yardım ve yataklık yapmaktan vazgeçmelidir.

Vedat Demircioğlu’na sözümüz var. Kanlı pazarda, 6. Filoyu protesto etmek için çıktıkları Taksimde devlet tarafından organize edilen gerici-faşistlerin saldırısında katledilenlere sözümüz var.

Denizlere sözümüz var. Elbette devrim olacak.

 

ÖDP, TKP, ANTALYA HALKEVİ,

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here