Emek ve Demokrasi Güçleri, Gezi Parkı direnişlerinde katledilen Ethem Sarısülük’ün katil zanlısı  polisin serbest bırakılmasını yaptığı yürüyüş ile protesto etti.

Kapalı Yol Halk Bankası önünde toplanan yaklaşık 1000 kişi Ethem Sarısülük’ün fotoğrafları ile , ‘Ethem Sarısülük’ü öldürenlerin peşini bırakmayacağız’ yazılı pankartla yürüdü. Yürüyüş boyunca  sık sık ‘Ethem yoldaş ölümsüzdür’, ‘Katiller halka hesap verecek’, “Katillerden hesabı çapulcular soracak””Faşizme Karşı Omuz Omuza”  sloganları atan gruba çevredeki esnaf ve vatandaşlar alkışlarla destek verdi.

Gezi Parkı protestolarında öldürülen  Ethem Sarısülük, Abdullah Cömert ve Mehmet Ayvalıtaş için  Cumhuriyet Meydanı’nda yapılan  saygı duruşunun ardından ortak açıklamayı Çağdaş Hukukçular Derneği Antalya Şube Başkanı Av.Nusret Görgüz yaptı.

Av. Gürgöz, katilleri aklayan bir ülkenin olmasının utanç verici olduğunu ve sorumlular yargılanana kadar sürecin takipçisi olacaklarını söyledi. Yurdun dört bir yanında Ethem, Mehmet ve Abdullah’ı andıklarını aktaran Görgüz, şöyle konuştu: “Ethem Sarısülük’ün ölümüne yol açan polis memurunun tutuksuz yargılanmasına gerekçe olarak şüphelinin müdafa sınırları içinde kaldığı kaydedilmiştir. Bu utanç verici. Demokratik haklarını kullanan insanlara şiddet uygulayan polisin aksine Ethem’in ne kaskı, ne yeleği ne de silahı vardı. Polisin uygulamış olduğu şiddetin meşru müdafaa olarak adlandırılması kabul edilebilir değil. Şiddetin gerçek sorumluları verdikleri hukuka aykırı emirleri uygulayan görevlileri aklayarak, içinde bulundukları sorumluluklardan kurtulabileceklerini zannediyorlarsa bilmelidirler ki yanılıyorlar.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here