ÖDP Antalya İl Örgütü ve Gençlik Muhalefeti Soma’da yaşanan maden faciası ve Soma halkına dönük gerçekleşen polis saldırısını

protesto eylemi düzenledi. Cumhuriyet Meydanında toplanan ve Diren Soma Antalya Halkı Sizinle pankartı açan ÖDP ve Gençlik Muhalefeti üyeleri adına konuşan İl Başkanı Zeynel Abidin Ergen “Acımız ve Öfkemiz Büyük Soma’da yüzlerce işçi kardeşimizi kaybettik, yüzlercesi yaralıdır. Acılı ailelerimize baş sağlığı, yaralılara acil şifa diliyoruz. Madenlerde, fabrikalarda, tersanelerde yaşanan ölümlere ‘kader diyenler’ bu katliamın sorumlularıdır. Gün gelecek halkımıza bu acıyı yaşatanlardan hesap sorulacaktır.” dedi.
Katili Biliyoruz, Tanıyoruz
Zonguldak’ta, Bursa’da, Soma’da ve pek çok madende yaşanan ölüm ve yaralanmalara rağmen AKP iktidarı hiçbir tedbir almadı. Yaklaşık 22 gün önce CHP Milletvekillerinin, Meclis’e sunduğu Soma Maden’le ilgili inceleme önergesi AKP’lilerin oylarıyla reddedildi.

Katili Biliyoruz, Tanıyoruz. Sorumlu ortadadır. Meclis kürsülerinde AKP’yi işçi düşmanı gösteremezsiniz diyerek inceleme önerisini reddedenler, her ölümün ardından kader diyerek üzerini örtmeye çalışanlar yüzlerce işçinin katilidir”

Zeynel Abidin Ergen “AKP iktidarı bu katliamın sorumluluğunu üzerinden atmak için inceden inceye çalışmaya devam ediyor. Soma’da işçi yakınlarına gerek başbakanın gerekse kurmaylarının yumruklu, tekmeli saldırısı yetmezmiş gibi dünde soma halkına polis güçlerince akıl dışı saldırılar gerçekleştirilmiştir. Öldürdükleriniz sizi tatmin etmedi mi? İlla da dövecek ,şiddetinizi gösterecek, intikam mı alacaksınız?
Madenden ve ateşten kapkara olmuş işçilerin önünde beyaz gömleği ve siyah takımıyla dikilen Bakan ve temsil ettiği zihniyet yine yalnızca manipülasyondan başka bir şey yapmıyor. Yapmaları gereken çok açıktır, bir saniye daha beklemeden istifa etmeliler” dedi.
Basın açıklamasının ardından oturma eylemi yapıldı. Ayrıca Gençlik Muhalefeti üyeleri Soma halkıyla dayanışma için stand açarak Antalyalıların duygu ve düşüncelerini yazacakları ferman yazma etkinliği gerçekleştirdiler. Standa halkın ilgisi yoğun oldu.

TKP
Kazım Özalp Caddesi girişinde toplanan TKP üyeleri, ellerinde pankart, döviz ve meşalelerle yürüyüşe geçti. Cumhuriyet Meydanı’nın da bir süre oturma eylemi yaptı.

Perşembe Akşamı Bisikletçileri
Perşembe Akşamı Bisikletçileri ise , Cumhuriyet Meydanı’nda anma etkinliği düzenledi. Grup üyeleri, üzerlerine siyah çöp poşeti giydikten sonra yere yattı. Soma’da yaşanan faciayı protesto eden eylemciler, ellerinde yaktıkları mumlarla oturma eylemi yaptı. Yüzlerini kömür isiyle boyayan eylemciler, yaklaşık yarım saat süren protestolarını sonlandırarak meydandan ayrıldı.

Halk Cephesi
Kazım Özalp Caddesi (Kapalı yol) girişinde toplanan Halk Cephesi üyesleri, pankart açarak yürüyüşe geçti. Cumhuriyet Meydanı’na gelen grup oturma eylemi yaparak mum yakan Halk Cephesi üyeleri, hep bir ağızdan Grup Yorum’dan ‘Madenciler’ türküsünü söyledi.

Gözatılar protesto edildi

Soma’da Avukatların ve Eğitim Sen yöneticilerinin gözaltna alınmasını protesto için  19.30’da Cumhuriyet Meydanı’nda oturma eylemi yapıldı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here