Yapımı Planlanan Kaş-Kalkan Otoyolu ile ilgili Antalya 2. İdare Mahkemesi’nde duruşma gerçekleştirildi.
Kaş’tan gelen davacılar, köylülerle ve yaşam savunucularının yanı sıra bunlara destek vermek için Antalya’dan desteğe gelen Antalyalı ekolojistler ve yaşam savunucusu aktivistler sabah saatlerinden itibaren adliyede toplanmaya başladılar. Duruşma başladığında katılımcılar salona sığmayınca halkın oturabilmesi için dışarıdan yeni oturaklar getirildi. Buna rağmen pek çok kişi duruşmayı ayakta izledi.

Yaklaşık 70-80 kişiden oluşan bu kalabalık içinde bulunan ve projeden en çok etkilenecek olan Çukurbağ Mahallesi muhtarı mahkemede söz alarak köylerinden geçen otobanı ne kendisinin ne de köylülerin istemediğini söyleyerek “3500 dönüm yerden 60 metre genişliğinde bir yol ile köyümüz ikiye bölünecek. Tarım alanlarımız gidecek. Hem köyde hem de sahilde zaten iki tane yol mevcuttur. Bu yollar halkın ihtiyacını karşılamaktadır. Bir çözüm aranıyorsa bu yolların genişletilerek, bakımı yapılarak iyileştirilmesidir. Antik alanlar çok fazladır ve bu proje her şeye zarar verecektir” dedi.

Ardından Kaş Turizm ve Tanıtma Derneği Başkanı Dr. Munise Ozan, bölgenin Likya kültürünün eşi benzeri bulunmayan bir mekan olduğunu, burada butik oteller, yamaç paraşütü, dalgıçılık ve sürdürülebilir turizm yapıldığını anlattı.

Son olarak söz alan Avukat Tuncay Koç, detaylı bir biçimde projenin hem ekosisteme hem de turizme ne kadar zarar vereceğini. ÇED yapılmadığını, halka danışılmadığını ve bu yıkım projesinin söylenenden çok daha maliyetli olacağını raporlarla açıkladıktan sonra buraya harcanacak para köylüye destek, bölgeye yatırım olarak kullanılsa çok daha yararlı olacaktır diyerek projenin iptalini talep etti.

Yalnızca bu bölgede yaşayabilen bir orkide cinsinin bulunduğunu. Endemik bitkilerin ve türü tükenmekte olan 5 canlı türünün bulunduğunu Çed raporu yerine sunulan ppt dökümanında bunlardan hiç söz edilmediğini açıkladı.

Yol iki gidiş iki geliş şeklinde bölünmüş yol olarak 29 km yapılacağını ve bunun savunulanın aksine zamandan tasarruf sağlamayacağını, yazın sahilleri kullanan insanların yine sahil yolunu tercih edeceğini ve doğaya, insanlara zarar vererek köylülerin tarım ve hayvancılık yapmasını engelleyerek yapılması düşünülen bu projenin son derece gereksiz olduğunu vurguladı. Bu projeyi yapmak için 3 adet ocağı kurulacağını bu taş ocaklarının da doğaya zarar vereceğini, sarp kayalık olan bölgelerin patlatma yöntemi ile yıkılacağını ve patlatmanın yörenin su kaynaklarının yolunu değiştirerek ciddi zararlar vereceğini, çıkan hafriyatın zengin vadilere doldurulacağını, yapılan viyadük ile dünyanın en güzel plajlarından biri olan Kaputaj Plajına ve turizme vereceği zararları anlattı.

Prof.Haluk Gerçek tarafından hazırlanmış rapor mahkemeye sunuldu. Rapora ulaşmak için: Prof. Haluk-Gercek’in raporu

Savunma avukatlarının çok cılız ve birbiriyle çelişen savunmalarının ardından mahkeme kararının 15 gün sonra açıklanacağını bildirerek duruşma sonlandırıldı.

Açılan dava ile ilgili bilgi:

Karayolları 13. Bölge (Antalya) Müdürlüğü’nce hazırlanan “Kaş-Kalkan Yolu” projesine karşı dava dilekçeleri 3 Ağustos 2017 tarihinde avukatımız Antalya Barosu’ndan Tuncay Koç tarafından Antalya Nöbetçi İdare Mahkemesi Başkanlığı’na verilmiştir.

Davacılar, Kaş Turizm ve Tanıtma Derneği, yöre yurttaşları (77 kişi) ve TMMOB Peyzaj Mimarları Odası’dır.

Mahkemeye iki dava dilekçesi sunulmuştur:

1-“ÇED’e gerek yoktur” (Çevre Etki Değerlendirme) kararının iptali (yürütmeyi durdurma) istemiyle Antalya Valiliğine (Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü) karşı;

2-Kaputaş için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na karşı; Kaputaş’la ilgili kararlar olmasına karşın buraya viyadük yapılmasına izin verilmesi nedeniyle (Antalya Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Komisyonu)…

Dernek ve vatandaşları Av. Tuncay Koç ve Antalya Mimarlar Odası avukatlarından Av. Sevda Mesci temsil etmektedir. Oda’nın avukatıyla birlikte (Av. Emre Altınok) davayı üç avukat yürütmektedir.

Kaynak :İsmet Papila

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here