Halk Cephesi üyeleri  17 yıl önce öldürülen ve cenazesinin toplu mezarda olduğu söylenen Ali Yıldız’ın ölüm orucuna başlayan ağabeyi Hüsnü Yıldız’a  destek için oturma eylemi düzenledi.

Kışlahan Oteli önünde oturma eylemi düzenleyen Halk Cephesi üyeleri, Ali Yıldız’ın ağabeyi Hüsnü Yıldız’ın 85 gündür sürdürdüğü ölüm orucunu desteklediklerini belirttiler. ‘Yaşasın ölüm orucu direnişimiz’, ‘Toplu mezarlar açılsın’, ‘Toplu mezarları yaratanlar cezalandırılsın’ yazılı döviz ve pankartlar açan Halk Cephesi üyeleri, Yıldız’ın cenazesinin verilmesi için sloganlar attılar.

Hüsnü Yıldız’ın 17 yıl önce Tunceli’de öldürülen kardeşi Ali Yıldız’ın toplu mezardaki cenazesini almak için ölüm orucuna başlamak zorunda kalan bir insan olduğunu ifade eden Halk Cephesi üyeleri, Yıldız’ın cenazeyi almak için başvurduğu hiç bir yerden olumlu yanıt alamadığını söylediler.Atılan  sloganlar ve söyleyen şarkılar ile eylem yaklaşık bir saat sürdü.

Tunceli’nin Çemişgezek İlçesi’nde, 1997 yılında Aliboğazı mevkiinde meydana gelen çatışmada öldürülen 19 PKK’lı ve 2 DHKP-C’linin ilçe merkezinde bir toplu mezara gömüldüğü iddia eden Hüsnü Yıldız, bunlar arasında olduğunu öne sürdüğü kardeşi DHKP-C’li Ali Yıldız’ın cenazesinin bulunup kendilerine verilmesi için başlattığı açlık grevini 46’ncı gününde ölüm orucuna çevirmişti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here