Antalya Emek Demokrasi ve Özgürlük Bloğu üyeleri, YSK’nın Hatip Dicle’nin milletvekilliğini düşürmesi kararını protesto ettiler.

Antalya Emek Demokrasi ve Özgürlük Bloğu üyeleri, Yüksek Seçim Kurulunun (YSK) Hatip Dicle’nin milletvekilliğin düşürmesi kararını protesto ettiler.

Attalos Heykeli önünde toplanan Antalya Emek Özgürlük ve Demokrasi Bloğu üyeleri, Hatip Dicle’nin milletvekilliğinin düşürülmesi kararını protesto ettiler. Protesto eylemine aralarında ÖDP Antalya İl Örgütünün de olduğu bazı demokratik kitle örgütleri de destek verdi.

Grup adına açıklama yapan BDP Antalya İl Başkan Yardımcısı Hazne Yıldırım, Demokratik ülkelerde kimin milletvekili olacağına YSK gibi kurumlar değil halkın karar verdiğini söyledi.

Hazne Yıldırım, Hatip Dicle’nin milletvekilliğinin düşürülmesinin tamamen siyasi bir karar olduğunu belirterek, “YSK’nın bu kararı halk iradesini yok sayma ve savaş politikalarına devam etmeye dönük bir karardır” şeklinde konuştu.

“YSK ve YSK’ya bu kararı aldırtan güçlerin hukuk ve adaletten uzak oldukları ortadadır. Bu güçler Kürtleri demokratik siyasetin dışına itmek, Kürtleri siyaset dışı arayışlara sürüklemek istemekteler, demokratik ve barışçıl sürecini ortadan kaldırmak ve AKP nin kendi anayasasını oluşturmak için rakipsiz bir süreci yaratmak istiyorlar.” Diyen Yıldırım,  TBMM’nin derhal toplanarak siyasetin önüne koyulan bu hukuksuzluğu ortadan kaldırmak için gerekli yasal adımları atmasını istedi.

 

BASINA VE KAMUOYUNA

YSK 20 Haziran Pazartesi günü aldığı bir kararla Diyarbakır bağımsız milletvekili Hatip Dicle’nin milletvekilliğini düşürdü. YSK kararına gerekçe olarak 12 Haziran günü avukatları aracılığı ile mazbatasını almış olan Dicle’nin bir davada almış olduğu ceza nedeniyle milletvekilliği yeterliliğine sahip olmadığını göstermişti. Bu kararın tamamen siyasi bir karar olduğu açık bir şekilde ortadadır. YSK’nın bu kararı halk iradesini yok sayma ve savaş politikalarına devam etmeye dönük bir karardır. Demokratik ülkelerde kimin milletvekili olacağına YSK gibi kurumlar değil halk karar verir.

Öte yandan bu kararın YSK vermiş olduğu görülse de aslında bu kararın AKP’nin talimatları doğrultusundan alındığı çok barizdir. Çünkü AKP seçimlerde devletin ve hükümet olmanın verdiği bütün olanakları kullanmasına rağmen, polis gücünü arkasına almasına rağmen, baskı uygulamasına rağmen, tutuklama ve gözaltılar yapmasına rağmen özelde Kürtlere genelde EMEK ÖZGÜRLÜK VE DEMOKRASİ BLOĞUNA karşı büyük bir yenilgi almıştır. Beklediği milletvekili sayısına ulaşamamıştır. Bu amaçla seçimlerde uyguladığı hukuksuzluğu seçimlerden sonrada uygulayarak seçimlerde elde edemediği başarıyı YSK’yı kullanarak sağlamaya çalışmaktadır. Bu alınan kararın ne hukukla bağdaşır yanı nede demokrasi ile bağdaşır yanı vardır. Bu kararın hiçbir meşruluğu ve geçerliği bizler açısından yoktur. Ayrıca bu kararı kabul etmediğimiz ve edemeyeceğimizi de belirtmek istiyoruz. Alınan bu kararın başta Cumhurbaşkanı olmak üzere meclis tarafından bir an önce kararın düzeltilmesini talep ediyoruz.

YSK’ nın bu kararı, barış umutlarına, demokratikleşme sürecine,  birlikte ortak yaşama istemine yönelik büyük bir darbedir. Bu kararı verenler demokratik siyasetin önünü kapatarak ülkemizi kaos ortamına sürükleme niyetindedirler. “Emek, özgürlük ve demokrasi bloğu” bileşenleri olarak YSK’ nın bu kararının demokratik siyaset ortamının önünü kapattığını, bu kararın keyfiyetçi, faşizan ve hukuk dışı olduğunu söylüyoruz.

Sayın basın emekçileri

YSK ve YSK’ya bu kararı aldırtan güçlerin hukuk ve adaletten uzak oldukları ortadadır. Bu güçler Kürtleri demokratik siyasetin dışına itmek, Kürtleri siyaset dışı arayışlara sürüklemek istemekteler, demokratik ve barışçıl sürecini ortadan kaldırmak ve AKP nin kendi anayasasını oluşturmak için rakipsiz bir süreci yaratmak istiyorlar. Biz buradan TBMM nin derhal toplanmasını, hükümeti ve muhalefetiyle demokratik siyasetin önüne koyulan bu hukuksuzluğu ortadan kaldırmak için gerekli yasal adımları atmasını bekliyoruz.

EMEK, DEMOKRASİ VE ÖZGÜRLÜK BLOK BİLEŞENLERİ

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here