Antalya Emek ve Demokrasi Güçleri HDP Antalya Milletvekili Kemal Bülbül’e,  6 yıl 3 ay hapis cezası verilmesine  tepki göstererek Attalos Heykeli önünde basın açıklaması yaptılar

“Baskılar, gözaltılar, tutuklamalar bizi yıldıramaz” pankartı açılan eylemde basın metnini HDP Antalya İl Eş başkanı Muhsin Taşar okudu.

Kent vekilleri Kemal Bülbül’e verilen hapis cezasının hukuki değil, siyasi olduğunu dile getiren Taşar, karar ile ağır bir hukuk ihlaline imza atıldığını söyledi.

Bu karar üzerinden AKP’nin ‘yargıda reform’ söylemlerine değinen Taşar, reform söylemlerinin hemen arkasından muhalif kesimlere yönelik operasyonlar yapıldığına işaret ederek, “İktidar, yargıyı hak ve adalet dağıtan bir mekanizma olmaktan çıkarıp, muhalefeti tasfiye etme, sindirme aracı olarak kullanmaktadır. İktidarın yargısı artık meşruiyetini kaybetmiştir. Evrensel hukuku bir tarafa bırakıyoruz, artık kanunları bile uygulamamaktadır” dedi.

Gözaltına alınanların bir an önce serbest bırakılması çağrısında bulunan Taşar, “Kemal Bülbül’e ve diğer hak, adalet, demokrasi ve barış savunucularına karşı yürütülen gözaltı operasyonları ve haksız ve dayanaksız bir şekilde verilen cezaların muhalifleri susturmaya, sindirmeye ve tasfiyeye yönelik çabalar olduğunu çok iyi biliyoruz.” şeklinde konuştu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here