Eğitim-Sen Antalya Şubesi yarım bırakılan okul inşaatları ile ilgili Kepez Barış Mahallesi 2927 sokaktaki okul inşaatı önünde basın açıklaması yaptı.

Basın açıklamasını okuyan Eğitim-Sen Antalya Şube Başkanı Kadir Ö ztürk,  “Kepez Barış Mahallesi 2927 sokaktaki ada 2014’te okul alanı olarak tahsisisağlanmı ş, bu yere 2015’te ihale yapılmış ve okul yapılması planaalınmıştır. 2017 yılında ihaleyi alan yüklenici firma işçilerin parasınıödememiş ya da ödeyememiş inşaat yarım bırakılmıştır. Aynı şekilde Habipler ve Korkuteli İlçemizde de iki okul inşaatı bu şekilde yarım bırakılmıştır.” dedi.

“Kamu zarara uğratılmadan ve yandaş kayırmaları, rantsal kaygılar güdülmeden okullarımız eğitim öğretime açılmalıdır. “ diyen Öztürk, “Tüm eğitim öğretim sürecini yakından takip ettiğimiz gibi bu okul inşaatlarını da yakından takip edip bilgiler elde ettikçe kamuoyuyla paylaşacağız. “ şeklinde konuştu

Değerli basın emekçileri,
Saygıdeğer Antalya kamuoyu,
İktidarın inşaatlarla yatıp inşaatlarla kalktığını, yaptıkları inşaatlarla ne kadar övündüğünü biliyoruz. Hatta inşaat diye diye ülkeyi, kentleri ne hale getirdiklerini de hepimiz biliyoruz. İstanbul için yaptıkları ortada. AKP Genel Başkanı, sanki kendi İstanbul’u ve ülkeyi idare etmemiş ve etmiyormuş gibi İstanbul’dan da özür diledi ama gökdelenler hız kesmeden devam ediyor.

Değerli basın emekçileri,
Çok büyük paraların döndüğü ve paylaşıldığı ihaleleri biliyorsunuz. Saray ve hükumet yetkilileri duble yollarla, köprülerle; hastaneler, hidroelektrik santralleri ve kanallarla övünen bu iktidar nasıl oluyor da kentimizdeki üç okulu bitirme noktasında büyük bir beceriksizlik yaşıyor. Dönen para yani rantın azlığı mı, yandaş şirketler arasındaki paylaşımdan geriye bir şey kalmamış olması mı her neyse açıklanmıyor ama şimdi önünde durduğumuz bu okul bir türlü bitirilemiyor.

Mahalle muhtarımızın yoğun gayretleri sonucunda 2014’te okul alanı olarak tahsisi sağlanan bu yere 2015’te ihale yapılmış ve okul yapılması plana alınmıştır.2017 yılında ihaleyi alan yüklenici firma işçilerin parasını ödememiş ya da ödeyememiş inşaat bu halde bırakılmıştır. Aynı şekilde Habipler ve Korkuteli İlçemizde de iki okul inşaatı bu şekilde yarım bırakılmıştır.

Değerli basın emekçileri,
Saygıdeğer Antalyalılar,
Bu denli okul ihtiyacının yoğun olduğu bölgelerde bir türlü okulların bitirilememesi hem bölge halkı hem kentimiz hem de ülke için büyük bir kayıptır. Adeta inşaat başlamadan çürümeye terk edilmiş, inşaat ilerleyen zamanda devam edip bitirilse bile riskli bir hale dönüşmeye başlamıştır.

Antalya Valiliği ve Bakanlık bir an önce bu soruna el atmalı; ilimizdeki tüm okul inşaatları belirlenen sürelerde bitirilmelidir. Bu okulun teslim tarihi geçmiş, yeniden ihale edileceği bilgisi bize iletilmiştir. Sadece hayırseverlerle eğitim – öğretimin fiziki koşullarının oluşturulamayacağı görülmeli, inşaatı devam eden ve ihtiyaç tespit edilen bölgelerde okullar hızla eğitim öğretime kazandırılmalıdır. Kentlerin ortasında gecekondu okullar gibi kalan okullar için de gerekli çalışmalar yapılmalıdır.

Kentimizde bir an tekli eğitime geçiş sağlanmalı, sağlıklı ve sosyal donatıları olan okullarda eğitim öğretim sürdürülmelidir. Kamu zarara uğratılmadan ve yandaş kayırmaları, rantsal kaygılar güdülmeden okullarımız eğitim öğretime açılmalıdır. Tüm eğitim öğretim sürecini yakından takip ettiğimiz gibi bu okul inşaatlarını da yakından takip edip bilgiler elde ettikçe kamuoyuyla paylaşacağız.

Yaşasın Kamusal, Nitelikli, Laik Eğitim…
Ranta, yandaşa, savaşa değil eğitime bütçe.

Kadir ÖZTÜRK
ŞUBE BAŞKANI

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here