Eğitim-Sen Antalya Şube Başkanı Nurettin Sönmez Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ilan ettiği kampanyaya bağış yapmayan öğretmenlerin fişlendiğini belirterek “Kampanya dayatmasını yargıya taşıyacağımızı ilan ediyoruz” dedi.

Sönmez, Antalya’daki okul yöneticilerinin öğretmenelere “Biz Bize Yeteriz Türkiyem kampanyasına katılan öğretmenlerimizin Perşembe günü mesai bitimi öncesinde Watsap özelden bilgi vermesini rica ederim” şeklinde mesaj gönderdiğini belirterek “Öğretmenlerden yardım yaptığına dair bildirimde bulunmasını istemek, belge talep etmek ne insani değerlerle ne de hukuki yaklaşımla izah edilemez. Eğitim Sen olarak bu tür uygulamalara karşı mücadelemizi sürdüreceğiz. Şeklinde konuştu.

Basına ve Kamuoyuna

İktidarın başlattığı yardım kampanyasına katılım için okul yöneticileri öğretmenlere mobing uygulamaktadır. Bazı yöneticiler öğretmenlere okul gruplarından mesaj göndererek kampanyaya katılımlarını okul idaresine bildirmelerini istemektedir.

Antalya’daki bazı okul yöneticilerinden öğretmenlere gönderilen mesajda şöyle diyor.

”Biz Bize Yeteriz Türkiyem kampanyasına katılan öğretmenlerimizin Perşembe günü mesai bitimi öncesinde Watsap özelden bilgi vermesini rica ederim.”

Bu tür uygulamalar kampanyaya katılımı zorlamaya dönük bir tutumdur. Öğretmenler arasında ayrımcılığa ve ötekileştirmeye yol açan bir girişimdir. Öğretmenleri fişlemektir. Bu türden zorlamaların merkezi bir politikanın sonucu olduğunu biliyoruz. Devletin kurumları dayatmalarla yardım toplayamaz. Yardım gönüllülük temelinde olur.

Öğretmenlerin yardım yapan yapmayan şeklinde fişlenmelerine derhal son verilmelidir. Öğretmenlerden yardım yaptığına dair bildirimde bulunmasını istemek, belge talep etmek ne insani değerlerle ne de hukuki yaklaşımla izah edilemez. Eğitim Sen olarak bu tür uygulamalara karşı mücadelemizi sürdüreceğiz.

Kaldı ki Bazı belediyelerin zor durumda olan vatandaşlara yardım için başlattığı kampanyaların yasaklanması, hesaplarının bloke edilmesi kabul edilemez bir tutumdur. Bir taraftan bu tür yasaklar getirirken diğer taraftan eğitim emekçilerinin dolaylı olarak yardıma zorlanmaları büyük bir çelişkidir.

Eğitim Sen bütün eğitim emekçilerinin ekonomik, özlük, demokratik haklarını savunmaya kararlıdır. Eğitim emekçileri bu tür mobing uygulamalarına asla izin vermeyecektir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here