Eğitim-Sen Antalya Şube Başkanı Nurettin Sönmez yaptığı yazılı açıklamada “Kadrolaşma Hırsı Hiçbir Etik Kural Tanımıyor.” dedi.

Milli Eğitim Bakanlığında kadrolaşma rekabetinin  son hızla devam ettiğinin vurgulandığı açıklamada  bazı güçlerin EĞİTİM SEN’i de bu tartışmaya dahil ederek lehlerine bir sonuç çıkarmaya çalıştıkları ifade edildi.

Kadrolaşma Hırsı Hiçbir Etik Kural Tanımıyor.

Bazı haber sitelerinde  (kamudanhaber.com) Antalya İl Milli Eğitim Müdürü Osman Nuri GÜLAY ile ilgili haberler yayınlanarak, Osman Nuri GÜLAY’ın türban karşıtı olduğu, perukla derse giren öğretmenlere soruşturma izni verdiği gibi açıklamalarla Osman Nuri Gülay’ın türban karşıtı olarak bilinen ve KESK ile arasının iyi olduğu gibi haberlere yer verilmiştir. Aynı haberde Osman Nuri Gülay’ın Ankara İl Milli Eğitim Müdürü olacağı belirtilerek ‘Peruk avcısı müdür Ankara’ya atanıyor’ denilmektedir.

Anlaşılıyor ki Milli Eğitim Bakanlığında kadrolaşma rekabeti son hızı ile devam etmektedir. Osman Nuri Gülay’ın Ankara İl Milli Eğitim Müdürü olmasını istemeyen güçler KESK’e bağlı EĞİTİM SEN’i de bu tartışmaya dahil ederek lehlerine bir sonuç çıkarmaya çalışmaktadırlar.

İktidarın uyguladığı politikalardan yola çıkan güçler Eğitim Sen ile diyalogu lanetlenmesi gereken bir suç gibi göstermeye çalışmaktadırlar. Çünkü iktidarın da yaklaşımı böyle olduğu için haberi yapan güçler buradan nemalanmak istemektedirler.

Eğitim Sen yıllardır Demokratik, Laik, Kamusal, Bilimsel eğitimi savunmaktadır. Bu doğrultuda hiçbir taviz veremez. Bu görüşlerini her süreçte, her platformda savunmaktan geri kalmaz. Bu nedenle yöneticiler ile kurumsal ilişkiler kurarak düşüncelerini paylaşır. Hiçbir zaman özel ilişki üzerinden çalışma yürütmez.

Antalya İl Milli Eğitim Müdürü ile de kim olursa olsun ilişkileri bu doğrultuda olur. Kaldı ki bu süreçte yaptığımız eylem ve etkinlikler ortadadır. İl Milli Eğitim Müdürü Osman Nuri GÜLAY ile de her sendikanın yapması gereken kentteki eğitim sorunlarını tartışmaktan ve çözüm önerilerimizi sunmaktan öte bir diyalogumuz olmamıştır.

Biz yıllarca Milli Eğitim deki kadrolaşmayı gündeme taşıdık. Bu kadrolaşmanın eğitime verdiği zararları anlattık. Kadrolaşma artık öyle bir noktaya gelmiştir ki kendi içlerindeki rekabet  bütün etik kuralları ortadan kaldırmaktadır. Bu yaklaşımı kınıyoruz.

 

Nurettin SÖNMEZ

ŞUBE BAŞKANI

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here