Antalya’da Taşeron Sağlık işçileri kadro hakkı için yürüdü.

Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesinde çalışan Dev Sağlık-İş üyesi taşeron sağlık emekçileri  kadro hakları için eylem yaptılar.

Devrimci Sağlık İşçileri Sendikası üyeleri Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın verdiği işçilerin hastanenin kadrolu çalışanı olması yönündeki kararının  Akdeniz Üniversitesi’nde de uygulanması için hastane içinde yürüyüş yaparak basın açıklaması yaptılar.

“Kadro hakkımız söke söke alırız” pankartı açan Dev Sağlık – İş üyesi işçiler A Blok önünde toplanarak H blok’a kadar yürüdüler. H blok içinde yapılan basın açıklamasını  Dev Sağlık – İş Antalya Bölge Şube Başkanı Bekir Çivi okudu.

Devrimci Sağlık -İş sendikasının mücadelesi sonucunda başta Balcalı ve Uludağ olmak üzere Türkiye’nin birçok yerinde kazanımlar elde edilmesine rağmen Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı ve ilgili hastanelerinin yönetimlerinin  kadro vermeyerek suç işlediğini belirten Çivi,  kazanılmış haklarının gasp edilmeye çalışıldığını söyledi.

Çivi “Bizler sağlık işçisiyiz ve sağlık ekibinin parçasıyız. Herkes gibi güvenceli çalışma ve insanca yaşanabilir bir ücret hakkımız var. Taşeron çalışma sağlık hizmetlerinin kalitesini de düşürüyor. Akdeniz Üniversitesi Hastanesinin bölge halkına daha nitelikli bir sağlık hizmeti verebilmesi için de taşeron firmalarının aradan çıkarılması gerekiyor. Davalarla iş güvencemiz ve kadro hakkımıza ilişkin süreci uzatmayın. Bir an önce kararı kadro tescil işlemlerini başlatın…” dedi.

Kadro hakkı alınana kadar iş bırakmakta dahil bütün mücadele yöntemlerinin kullanacaklarını söyleyen Çivi,”Kadro hakkımız söke söke alırız” şeklinde konuştu

Güvenceli İş Kadrolu Çalışma İstiyoruz!

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Kararı Uygulansın!

Bizler Akdeniz Üniversitesi hastanesinin temizlik personeli, hastabakıcıları, sekreterleri, teknik personeli, danışma ve büro personeli, aşçıları, garsonları, bahçıvanları hastanemizde doktorlarımız, hemşirelerimiz ve tüm diğer sağlık personeliyle birlikte sağlık hizmeti üretiyoruz.  Ancak bizler yıllardır taşeron şirketler aracılığıyla çalıştırılıyoruz. Herhangi bir mal gibi yıllık yenilenen ihalelerle alınıp satılıyoruz. Bizleri asgari ücretle yaşamaya mahkum edenler bizlerin emeği üzerinden zengin oluyor. Bu gidişe bir dur diyebilmek kendi geleceğimize ve sağlık hakkına sahip çıkmak için sendikamız Dev Sağlık İş’in çatısı altında bir araya geldik.

Sendikamızın ısrarlı bir şekilde yürüttüğü ‘Sağlıkta taşeron olmaz; insan ihale ile çalıştırılamaz’ mücadelesi büyüyerek sonuç vermeye başladı. Sendikamızın talepleri çerçevesinde Çalışma Bakanlığına bağlı çeşitli bölge iş teftiş kurulu başkanlıkları örgütlü olduğumuz işyerlerinde yaptıkları denetimler sonucu aralarında Akdeniz Üniversitesi Hastanesi de olan işyerlerinde bizlerin ve bizler gibi 10 bine yakın taşeron sağlık işçisinin yasa dışı şekillerde taşeron şirketler aracılığıyla çalıştırıldığı ve aslında hastane kadrolarında çalıştırılmamız gerektiğine dair kararlar verdi.

Kadro hakkımız söke söke alırız!

Bu kararlar ve sendikamızın yürüttüğü mücadele sonucunda Balcalı Üniversitesi rektörlüğü kadro işlemlerini başlatmak üzere işlemlere başlayacağına dair bir sözleşme imzalamak zorunda kaldı. Bursa Uludağ Üniversitesinde işçi kardeşlerimizin kadro hakkı mahkeme kararıyla kesinleşti. Aynı şekilde Dicle Üniversitesi ve İstanbul üniversitesi Hastaneleri işçilerinin de kadro hakkı kesinleşti.

Ancak bu kararlar kesinleşmesine rağmen Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı ve ilgili hastane yönetimleri suç işleyerek gereğini yerine getirmiyor. Hükümet oy kaygısıyla 4-b’li emekçilerin kadroya geçirilmesini seçim öncesine yetiştirirken kesinleşmiş mahkeme kararlarının bakanlık kararlarının uygulanmasını sağlamadı, sağlamıyor. Çünkü insan ticareti çok karlı, çünkü bizlerin güvencesizliği şirketlerin karı anlamına geliyor.

Akdeniz Üniversitesi Hastanesi sağlık işçilerinin kadro hakkı da yok sayılmaya devam ediliyor. Çalışma Bakanlığı Bölge Çalışma Müfettişleri geçtiğimiz yıl sendikamızın başvurusuyla hastanemizde yaptıkları inceleme sonucu kadrolu çalışmamız gerektiğini tespit ettiler. Üniversite Yönetiminin ve Taşeron firmaların bu karara itiraz etmesi üzerine açılan dava devam ediyor.

Buradan bir kez daha üniversite yönetimine sesleniyoruz:

Bizler sağlık işçisiyiz ve sağlık ekibinin parçasıyız. Sizler gibi güvenceli çalışma ve insanca yaşanabilir bir ücret hakkımız var.

Sizlerin de bildiği gibi taşeron çalışma sağlık hizmetlerinin kalitesini de düşürüyor. Akdeniz Üniversitesi hastanesinin bölge halkına daha nitelikli bir sağlık hizmeti verebilmesi için de taşeron firmaların aradan çıkması gerekiyor.

Davalarla iş güvencemiz ve kadro hakkımıza ilişkin süreci uzatmayın. Bir an önce Bölge Çalışma Müdürlüğü kararı gereğince kadro tescil işlemlerini başlatın….

 

Devrimci Sağlık İşçileri Sendikası

Antalya Bölge Şubesi Başkanı

Bekir ÇİVİ

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here